Fot. Ballerina

Fot. Ballerina

  • Autor: bm
  • 24 lip 2018 07:55

Kuchenna wyspa jako wygodne miejsce do przechowywania

W najnowszych propozycjach producentów mebli kuchennych coraz częściej wyspa jest nie tylko dodatkową powierzchnią roboczą, ale też miejscem do przechowywania. Szuflady z każdej strony? Półki na drobiazgi, a nawet na... książki? Dlaczego nie!

Projektanci współczesnych kuchni prześcigają się w pomysłach na to, co można zrobić z kuchenną wyspą. Jest to chyba najbardziej wielofunkcyjny element kuchni - dzieli otwarte pomieszczenie na strefy, stanowi dodatkową powierzchnię roboczą i miejsce, w którym umieszczamy urządzenia AGD, może też być wyposażona w szuflady, szafki i półki. 

Wyspa jest zazwyczaj wyraźnie wyeksponowanym elementem kuchni, dlatego należy zadbać o jej estetyczny wygląd. Wnętrze wyspy to ogromny potencjał przestrzeni do przechowywania, który najlepiej zagospodarujemy za pomocą wygodnych i pojemnych szuflad.  Na co warto zwrócić uwagę projektując wyspę z szufladami? "Na pewno na odpowiedni dobór prowadnic" - podpowiada Joanna Nowak z firmy Hettich Polska. - "W wyspach kuchennych świetnie wyglądają szuflady mające nawet 120 cm szerokości. Jeśli jednak ma to być również szuflada wysoka, w której będziemy przechowywać ciężkie talerze, to koniecznie należy sięgnąć po prowadnicę Actro, która uniesie obciążenie nawet 80 kg."
Nowoczesna wyspa to duże pole do popisu dla kreatywności projektantów mebli, ponieważ przestała się kojarzyć wyłącznie ze stołem roboczym zapewniającym dodatkową powierzchnię do pracy. "Centrum kuchennego świata coraz częściej przenosi się na wyspę kuchenną. Na dużych, obszernych wyspach można funkcjonalnie zagospodarować strefy zmywania, gotowania i przechowywania. Nie zawsze jednak metraż mieszkania pozwala na mebel o tak rozbudowanej formie. Można wówczas ograniczyć się do jednej ze stref, na przykład przechowywania, a mniejsze gabaryty zrekompensować atrakcyjnym designem" - mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM z Milejewa. Na przykład w najnowszej koncepcji wyspy z linii KAMmoduł Premium od strony kuchennej wyspa ma charakter „roboczy” - pełni funkcję wygodnego blatu, pod którym mieszczą się pojemne szuflady do przechowywania. Od strony salonu ma z kolei charakter bardziej wypoczynkowy - zaaranżowano na niej ławę, miękko wykończoną tapicerowanym obiciem, na której można usiąść.

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • Bogdan, 2018-08-04 10:54:15
    Prezentowane aranżacje nie mają zastosowania w mieszkalnictwie, a jedynie w budowlach pałacowych lub hotelowych czy restauracyjnych obiektach. Należy z uznaniem stwierdzić, iż są bardzo ciekawe i efektownie wykończone z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych. Prezentacja branży meblarskiej robi pozytywne wrażenie i jest godne zainteresowania u odbiorców wielkich powierzchni jeśli dotyczy zabudowy mebli kuchennych, pozostałe rozwiązania są mniej interesujące, ale godne uwagi.