• Autor: ab
  • 27 gru 2013 18:01

Kuchnie "od kuchni" - Urok Detalu 2010

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja wystawy „Urok Detalu”, towarzyszącej poznańskim targom „Furnica” (13-16 kwietnia br.). Patronem medialnym przedsięwzięcia były tytuły branżowe wydawnictwa Publikator: „Meble Plus” i „Produkcja Mebli”.

Wydarzenie objęło cykl interesujących branżowych seminariów tematycznych. Każdego dnia targów zwiedzający mogli wziąć udział w licznych prezentacjach dotyczących komponentów do mebli kuchennych oraz technik pracy w studiach kuchennych.
Wystawa została podzielona na dwie strefy: wystawową i strefę wiedzy.

Elegancka, świetnie przygotowana ekspozycja objęła kilka funkcjonalnych stref zabudowy kuchennej, w których wykorzystano komponenty takich firm i marek, jak: Blum, Franke, Hranipex, Ipnotic Concept Store, Pfleiderer Grajewo, Rejs, Ridex Dekoracja, Schattdecor i Kuchnie Witt. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z praktycznym zastosowaniem takich produktów, jak m.in.: system „Servo-Drive do Aventos”, zawias „Clip top Blumotion”, okap wyspowy „Glare”, obrzeża ABS, płyty meblowe i blaty robocze oraz carga z linii „Maxima”.

Już pierwszego dnia targów w strefie wiedzy odbyło się siedem spotkań dotyczących designerskich i technologicznych aspektów projektowania i produkowania mebli kuchennych. Przedstawiciele firmy Blum omawiali kwestię ergonomii w kuchni. Schattdecor zaprezentował z kolei nowe trendy we wzornictwie powierzchni meblowych, kładąc nacisk na struktury naturalne. Była też mowa m.in. o roli tkanin we wnętrzach, optymalnym wyposażeniu mebli i elementach dekoracyjnych.

Drugiego dnia targów odbył się panel szkoleń pt. „Studio mebli kuchennych, które sprzedaje”, poprowadzony przez dr Marka Borowińskiego z firmy Psychologia Koloru. Cykl ten cieszył się ogromną popularnością – skupił ponad 60 osób, które aktywnie zaangażowały się w jego przebieg. W czwartek (15 kwietnia) targowi goście mieli natomiast okazję do bliższego poznania m.in. ofert firm Pfleiderer, Rejs i Ritex Dekoracja.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ