Fot. Fotolia

Fot. Fotolia

  • Autor: bm
  • 01 gru 2017 08:29 (aktualizacja: 04 gru 2017 12:00)

Kupowanie mebli jest przyjemne - raport z polskiego rynku

Firma IQS przeprowadziła badanie rynku meblarskiego w Polsce. Wynika z niego między innymi, że najchętniej kupujemy meble nie przekraczające kwoty 2 tysięcy złotych, ale nie brakuje też klientów zainteresowanych produktem z wyższej półki cenowej. Dla większość respondentów kupowanie mebli i urządzanie mieszkania to przyjemność...

Polska zalicza się do światowej czołówki zarówno pod względem wartości produkcji jak i eksportu w branży meblarskiej. Wg danych GUS-u i Eurostatu wartość produkcji sprzedanej mebli w Polsce w 2016 r. wyniosła 42 mld PLN, której ponad 90% stanowią meble eksportowane. Polscy konsumenci w okresie ostatnich 3 lat na zakup mebli wydawali średnio 4,5 tys. zł. W tym kontekście warto zadać pytanie „Jak meblują Polacy”?

Jak wynika z badania IQS największy udział z zakupach mebli mają produkty mieszczące się w kwocie 1-2 tysiące zł, czyli standard. Jest spory udział wydatków poniżej 1 tysiąca zł (30% wydatków), tzw. segment value, ale równie często Polacy sięgają po mebel kosztujący powyżej 2 tysięcy zł (30% wydatków) tworząc cenowy segment premium. 35% mebli z segmentu value kupili mieszkańcy wsi, zaś niemal co drugi mebel (46%) z segmentu premium został kupiony przez osoby >40 lat. 

Klienci generalnie lubią urządzać i dla większości jest to przyjemność (75%). Zakupy w kategorii home furnishing są robione z trzech głównych powodów:

- zniszczenie lub zużycie poprzedniego egzemplarza
- potrzeba zmiany estetyki
- urządzanie nowego mieszkania i kupowanie tego mebla po raz pierwszy.

Polacy najczęściej meblują raczej etapami. Jedynie co 5. mieszkanie wyposażono w kompletnie nowe meble. Sam proces zakupu jest zazwyczaj długi i planowany. Do nieplanowanych zakupów przyznał się zaledwie 1 na 10 badanych.

Warto dodać, iż ponad 50% zakupów poprzedzonych było poszukiwaniami w internecie, choć finalnie zakup online jest dokonywany stosunkowo rzadko (8%). Kupujący online to częściej: kobiety (59%*), osoby w wieku 30-45 lat (56%*). Katalogi reklamowe są nieco mniej popularnym źródłem informacji niż Internet, ale ich rola w procesie zakupu jest również istotna.

"Polacy coraz mocniej zaprzyjaźniają się z kategorią wnętrzarską, uwrażliwiają się na trendy oraz estetykę, chcą ładnie mieszkać, a rosnąca popularność programów tematycznych zachęca i zaprasza do kategorii nawet opornych. Oznacza to duży potencjał dla marek i producentów, którzy przy odpowiednim zaadresowaniu potrzeb i poznaniu upodobań konsumenta mogą osiągnąć zdecydowanie lepsze wyniki" – komentuje wyniki badania Marta Rybicka, Business Unit Director w IQS.  

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ