Kinga Świątek-Wolna, customer service manager Make Home, odbiera pamiętkowy dyplom. Fot. Make Home

Kinga Świątek-Wolna, customer service manager Make Home, odbiera pamiętkowy dyplom. Fot. Make Home

  • Autor: mg
  • 13 wrz 2018 10:20 (aktualizacja: 13 wrz 2018 10:42)

Marka Make Home otrzymała nagrodę za innowacyjną sprzedaż

Sklep internetowy Make Home, oferujący meble i artykuły wnętrzarskie, zdobył III miejsce w konkursie Global Innovation Awards.

Global Innovation Awards to konkurs dla sklepów branży wyposażenia wnętrz, organizowany przez IHA (International Houseware Association) nieprzerwanie od 2000 roku. Zakłada on wspieranie innowacji w sprzedaży artykułów gospodarstwa domowego. Konkurs składa się z dwóch etapów – krajowego i globalnego. Sklep wnętrzarski Make Home zdobył III miejsce w tegorocznej edycji krajowej, z najwyższą punktacją wśród zgłoszonych sklepów internetowych w kategoriach: layout, visual merchandising, marketing i obsługa klienta.

To bardzo ważne wyróżnienie, bo świadczy o tym, że obrana przez nas droga jest naprawdę słuszna. Cieszy nas, że coraz więcej osób nam ufa i wybiera nasze produkty, jeśli do tego sklep został tak wysoko oceniony przez branżowych specjalistów, to oznacza, że to, co kochamy, robimy dobrze – mówi Kinga Świątek-Wolna, customer service manager Make Home.

Zgromadziliśmy w jednym miejscu meble i dodatki skrojone na miarę, z możliwością personalizacji, wyboru tkaniny, nóżek, aż po realizację indywidualnych projektów w zakresie tekstyliów. Współpracujemy z młodymi projektantami, którzy bacznie obserwują światowe trendy. Dodatkowo staramy się prezentować ofertę, by trafiła w potrzeby każdego klienta. Jest specjalny dział z aranżacjami dla tych, którzy poszukają inspiracji. Mamy też wariant shop the look – stworzony specjalnie z myślą o tych, którzy pragną przenieść klimat danego stylu do swojego wnętrza. Znajdzie się też coś dla fanów DIY – dodaje.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ