Zakład produkcyjny IKEA w Zbąszynku. Fot. serwis prasowy IKEA

Zakład produkcyjny IKEA w Zbąszynku. Fot. serwis prasowy IKEA

  • Autor: PAP
  • 02 sty 2020 09:38

Markit: wskaźnik PMI dla Polski w grudniu na poziomie 48,0 pkt.

Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu był na poziomie 48,0 pkt. wobec 46,7 pkt. w listopadzie i wobec prognozy PAP Biznes 46,9 pkt. - podała firma Markit.

"Polski przemysł przechodzi najdłuższy okres spowolnienia gospodarczego w 21-letniej historii badań. W grudniu produkcja, nowe zamówienia, eksport i aktywność zakupowa ponownie spadły. Tempo spadku każdego z subindeksów zwolniło jednak w porównaniu do listopada. Innymi oznakami tego, że najgorsze może już być za nami jest najwolniejszy od ponad roku spadek zaległości produkcyjnych oraz odbicie Wskaźnika Przyszłej Produkcji z rekordowo niskiego poziomu odnotowanego w listopadzie" - napisano w komentarzu do wyników badania.

Markit podał, że w grudniu producenci wciąż redukowali nowe miejsca pracy, lecz tempo w jakim obniżał się poziom zatrudnienia było bardzo słabe.

"Być może przedsiębiorcy starają się zatrzymać pracowników, których trudno byłoby zastąpić, gdyby warunki w sektorze uległy poprawie w 2020, biorąc pod uwagę ciągłe braki wykwalifikowanej siły roboczej na polskim rynku pracy" - napisano. (PAP Biznes)

map/ asa/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ