• Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

"Meblarze" ze Swarzędza razem

30 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Poznaniu podpisano list intencyjny, dotyczący utworzenia „Klastra meblarzy swarzędzkich”.

Inicjatorami powstania porozumienia rzemieślników są m.in. powiat poznański i Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa. Do współpracy zaproszono także miasto i gminę Swarzędz, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Politechnikę Poznańską. Chęć współdziałania z klastrem zgłosił Instytut Technologii Drewna w Poznaniu.

We wrześniu br. odbędą się m.in. specjalistyczne warsztaty i szkolenia dotyczące działalności istniejących klastrów. Nowo powstający klaster meblarski skupiać będzie producentów i rzemieślników z gminy i miasta Swarzędza, wcześniej zrzeszonych w Cechu Meblarzy. Zgodnie z zasadami funkcjonowania klastra przedsiębiorcy w nim zrzeszeni mogą konkurować ze sobą na rynku, ale równocześnie współpracować ze sobą na obszarach, na których mogą razem osiągnąć największe korzyści: m.in. pracach badawczo-rozwojowych, zakupach surowców czy reklamie regionu. Z integracją swarzędzkich producentów mebli duże nadzieję wiążą bezpośrednio zainteresowani oraz przed-stawiciele samorządu. Przedstawiciele branży meblarskiej wyrazili nadzieję, że powołanie do życia klastra ułatwi dostęp do innowacyjnych technologii i wzornictwa – powiedział Bartosz Zawieja, dyrektor Wydziału Tworzenia i Realizacji Projektów. – Dodatkowym plusem powołania klastra będzie możliwość aplikowania o środki z Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – działanie 1.6 Rozwój Sieci i Kooperacji.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ