Ergonomia i funkcjonalność to najważniejsze cechy, jakie powinny posiadać meble do pokoju dziecięcego. Fot. Vox

Ergonomia i funkcjonalność to najważniejsze cechy, jakie powinny posiadać meble do pokoju dziecięcego. Fot. Vox

  • Autor: bm
  • 25 lut 2018 19:14 (aktualizacja: 27 lut 2018 09:42)

Meble do pokoju dziecka – najważniejsze kryteria wyboru

Jak wybrać odpowiednie meble do pokoju dziecka? W jaki sposób ułatwić klientom sklepów meblowych podjęcie najlepszej decyzji? Na pewno warto wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

Zaaranżowanie pokoju dziecka jest niezwykle trudnym zadaniem. Różnorodność produktów, akcesoriów i stylizacji jest ogromna. Dodatkowo w każdym sezonie panują nowe trendy. Pokój urządzany dla dziecka musi też odpowiadać bardzo rygorystycznym warunkom - gwarantować bezpieczeństwo, musi być funkcjonalny, musi podążać za zmieniającymi się dynamicznie potrzebami dziecka. Łatwo popełnić błędy, a estetyczne upodobania klientów kształtują się od najmłodszych lat.

Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo jest niepodważalną zasadą obowiązującą przy urządzaniu pokoi dla dzieci w każdym wieku. Należy zatem zwrócić uwagę na to, czy wybrane meble i akcesoria posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, zarówno konstrukcyjne, jak i technologiczne i chemiczne. Bezpieczeństwo technologiczne i chemiczne gwarantują testy i certyfikaty, które powinien przedstawić sprzedawca. Na temat bezpieczeństwa konstrukcyjnego można znaleźć wiele drobiazgowych opracowań. Nie warto urządzać pokoju dziecka z przypadkowo dobranych elementów. Dostępne są rozwiązania dedykowane właśnie dziecięcym pokojom. Bezpieczeństwo stanowi w nich integralną cechę każdego, nawet najmniejszego elementu.

Optymalnie jest kiedy meble i sprzęty podążają za rozwijającymi się wymaganiami i dają możliwość łatwych i częstych zmian. Warto zdecydować się na taki rodzaj mebli, które będzie można dostosować do rosnącego dziecka. Kwestie dotyczące rodzaju mebli są relatywnie łatwe do zrozumienia i każdy rodzic sam doskonale widzi pojawiające się potrzeby swojego dziecka, jak większe łóżeczko, biurko do zabaw plastycznych czy do nauki. 

Niezwykle istotnym i często pomijanym elementem wpływającym na rozwój dziecka jest estetyka przestrzeni, w jakiej przebywa. W wypowiedzi dla Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka, Agnieszka Żyła - projektantka z pracowni Art of Home podkreśla „Badania naukowe, a także doświadczenie głownie krajów Skandynawskich pokazuje, że to w jakiej przestrzeni dziecko przebywa, wpływa na kształtowanie się jego poczucia estetyki. Maluch staje się bardziej wrażliwy estetycznie i wykształca w sobie coś, co potocznie nazywamy dobrym gustem. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami zaczynają pojawiać się konkretne upodobania i właśnie w obszarze estetyki najłatwiej rodzicowi popełnić błąd. Projektując pokoje dziecięce, zwykle proponujemy prosty funkcjonalizm w stonowanych kolorach. Rezultatem są zwykle przestrzenie wyposażone w meble drewniane w neutralnych lub bardzo delikatnych kolorach, ewentualnie z jednym wyraźniejszym kolorem przewodnim. Nie znaczy to jednak, że pokoje dziecięce są nudne. Można je urozmaicić nie tyle kolorystycznie, co funkcjonalnie stosując np. drabinki czy huśtawki (np. z lin jutowych), mini ścianki wspinaczkowe, antresole, fragmenty ścian kreatywnych z korka lub farby kredowo- magnetycznej” - dodaje projektantka.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ