Sypialnia Pori. Fot. BRW

Sypialnia Pori. Fot. BRW

  • Autor: bm
  • 29 lis 2018 10:58

Meble - drugim największym hitem eksportowym. Najnowszy raport

Podsumowanie 11 lat polskiego handlu zagranicznego to główny cel raportu opracowanego przez iKalkulator. Meble to drugi największy hit eksportowy Polski, tuż za częściami i akcesoriami samochodowymi – łącznie stanowią blisko 5 proc. całego eksportu.

Która polska firma odpowiada za 25 proc. eksportu do Chin? Jaki owoc jest hitem importowym w naszym kraju? Który produkt z Polski rozkochał w sobie Japończyków? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają w najnowszym raporcie iKalkulator.pl. Serwis porównujący produkty finansowe przygotował kompleksowe omówienie danych związanych z polskim eksportem i importem. Opracowanie powstało na podstawie danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Transportu oraz GUS, które zostały również zaprezentowane na interaktywnym wykresie podsumowującym wyniki w handlu zagranicznym między 2006 a 2017 rokiem.

Jak wynika z wymienionych raportów, jednym z kluczowych segmentów polskiego eksportu są meble. To drugi największy hit eksportowy Polski, tuż za częściami i akcesoriami samochodowymi – łącznie stanowią blisko 5 proc. całego eksportu. Jesteśmy meblarską potęgą: czwartym największym eksporterem na świecie i szóstym największym producentem. Tylko jeden na dziesięć wyprodukowanych w Polsce mebli zostaje w kraju, reszta wyjeżdża za granicę.

Liderem produkcji w Polsce jest IKEA. Co trzeci mebel sprzedawany przez jedną z największych globalnych marek powstaje właśnie u nas – więcej Szwedzi produkują tylko w Chinach. Pod koniec ubiegłego roku firma podjęła decyzję o rozbudowie swojej fabryki w Zbąszynku, która już dziś razem z zakładami w Zbąszyniu i Babimoście tworzy największy na świecie kompleks produkujący meble.

Co z krajowymi markami? Od szwedzkiego giganta dzieli je spory dystans. Grupa Black Red White notuje blisko trzy razy mniejsze przychody niż IKEA. Na eksport trafia około 40 proc. produkcji BRW – oprócz rynków europejskich jej meble sprzedawane są m.in. w takich państwach, jak Mongolia, Kirgistan czy Nowa Zelandia. Jeszcze większą część swoich mebli (ponad 80 proc.), za granicą sprzedaje firma Forte, eksportująca do ponad 40 krajów na całym świecie.

Wśród meblarskich gigantów z polskim kapitałem wymienić trzeba również takie marki, jak Grupa Meblowa Szynaka (która szturmuje rynki arabskie), Nowy Styl (jej krzesełkami „umeblowano” m.in. jeden ze stadionów na piłkarskie Mistrzostwa Świata 2010 w RPA) czy Meble Bodzio.

Polska może się również pochwalić silną pozycją w eksporcie materaców – w Europie nie mamy sobie równych, a na świecie wyprzedzają nas tylko Chiny. Według analityków Centrum Analiz Branżowych w ubiegłym roku ich sprzedaż zwiększyła się aż o 1/7, osiągając wartość ponad 650 mln euro. Na materacach z Polski śpią przede wszystkim Niemcy i Szwedzi.

Polska produkcja zdominowana jest głównie przez lokalne oddziały trzech międzynarodowych firm: C4D, Hilding Anders oraz Ikano. Każda z nich produkuje dla IKEA – tą ostatnią zarządza zresztą rodzina Kamprad, czyli założyciele szwedzkiego giganta. Swoją cegiełkę do sukcesu polskich materaców dokładają również rodzimi producenci. Tu wymienić trzeba przede wszystkim Fabrykę Materaców Relaks w Topolach koło Chojnic, łomżyński Pianpol oraz firmę Janpol z Orzesza.

Źródło: iKalkulator.pl

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ