Kolekcja Atelie z oferty firmy Meble Krysiak wykonana jest z okleiny dębowej o szlachetnym rysunku słoja, z innowacyjnym efektem postarzania. Fot. Meble Krysiak

Kolekcja Atelie z oferty firmy Meble Krysiak wykonana jest z okleiny dębowej o szlachetnym rysunku słoja, z innowacyjnym efektem postarzania. Fot. Meble Krysiak

  • Autor: mg
  • 04 sty 2017 11:57 (aktualizacja: 05 sty 2017 12:29)

Meble fornirowane - sprzedażowy ekotrend

Ekologiczne, nowoczesne i niepowtarzalne – takie są meble wykańczane naturalnymi okleinami. Fornir zachowuje urok i właściwości litego drewna, a jest przy tym od niego tańszy. Dzięki temu segment mebli fornirowanych rozwija się niezwykle dynamicznie, a trend ten dodatkowo wspiera moda na ekologiczne rozwiązania.

Fornir jest naturalną okleiną o grubości wynoszącej najczęściej od 0,5 do 1,5 mm, przyklejaną do płyty meblowej. Skrawa się go z drewna, poddaje wybarwieniu i dostarcza do producenta mebli w postaci pasków o szerokości od 10 do 40 cm. Oprócz naturalnego, na rynku dostępny jest również fornir modyfikowany, który dzięki kontrolowanemu procesowi produkcji pozwala uzyskać okleiny o większych arkuszach, a przy tym powtarzalnym usłojeniu i kolorze.

Każdy tego typu materiał jest unikalny pod względem wybarwienia i układu słojów niczym drewno i tak samo jak ono reaguje na wilgoć czy promienie słoneczne. Z biegiem czasu jego kolor się zmienia.
Można śmiało powiedzieć, że zarówno meble wykonane z litego drewna, jak i większość fornirów są materiałami wysokiej jakości i nadają się do produkcji solidnych i luksusowych mebli. Patrząc z perspektywy naszej firmy, można stwierdzić, że przy dzisiejszej szeroko rozwiniętej technologii i najwyższej jakości materiałach możemy wyprodukować wyjątkowe i trwałe meble z oklein naturalnych – mówi Rafał Trawiński, zastępca kierownika Działu Marketingu w firmie Szynaka Meble.

Meble dla indywidualistów

Meble fornirowane naturalnymi okleinami, podobnie jak wykonane z litego drewna, sytuowane są w grupie produktów adresowanych do najbardziej wymagających klientów. Zachowują właściwości i urok mebli bazujących na naturalnych komponentach, a przy tym są tańsze od „litych” odpowiedników.

Tego typu oferta najczęściej przyciąga osoby, które poprzez aranżację wnętrza pragną podkreślić swoją pozycję społeczną, lub też zwolenników trendów ekologicznych, kreujących swoje otoczenie przy użyciu naturalnych materiałów. Pierwsi z nich postrzegają meble fornirowane w kategoriach luksusu, drudzy zaś traktują je jako świadomy wybór na rzecz zdrowego stylu życia. Niezależnie od intencji kupujących meble fornirowane są niewątpliwie zakupem na długie lata.

Meble fornirowane wciąż cieszą dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Główną ich zaletą jest unikatowość i najwyższa jakość wykonania. Forniry są ładne, ciepłe i – co ważne – mogą być wykonane z egzotycznych gatunków drewna, których nie ma w Polsce. Naturalny fornir dodaje pomieszczeniu ciepła, elegancji i sprawia, że staje się ono przytulne i nabiera klasy. Ze względu na doskonałą prezencję, niepowtarzalność kształtu, koloru i stylu meble fornirowane cieszą się rosnącą popularnością i są chętnie wybierane przez klientów. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko eleganckiej prezencji, ale także odporności na odkształcenia spowodowane wpływem temperatury czy wilgoci. Fornir to materiał trwały, nadający wnętrzu niepowtarzalny klimat – twierdzi Rafał Trawiński.

Naturalne inspiracje

Meble okleinowane naturalnymi fornirami tworzą we wnętrzu niepowtarzalny klimat i są wyznacznikiem eleganckiego stylu. Zwykle wpisują się w stylistykę klasycznych aranżacji, choć na rynku pojawiają się również meble projektowane specjalnie z myślą o nowoczesnych wnętrzach.
W moim odczuciu, odchodzi się od minimalizmu, chociaż w dalszym ciągu króluje nowoczesne wzornictwo. Meble raczej bez uchwytów (uchwyty w formie frezów), z udogodnieniami typu cichy domyk itp. Pojawia się coraz więcej eksperymentów związanych z łączeniem różnych materiałów, np. szkła barwionego, aluminium. Niezależnie od głównego nurtu, zauważam również rosnące zainteresowanie wzornictwem ponadczasowym, bardziej tradycyjnym – mówi Wiesław Michalak, przedstawiciel firmy Dekort Meble.

Abstrahując od wybranej przez projektanta stylistyki mebli, za każdym razem wykorzystują one walory naturalnego drewna, wyrażające się w porowatej strukturze, rysunku usłojenia, zmiennej kolorystyce czy sękach. Niejednokrotnie naturalny charakter zostaje podkreślony dodatkowymi zabiegami, np. szczotkowaniem, które sprawia, że struktura drewna nabiera głębi, lub też sposobem wykończenia, np. olejem bądź woskiem.

Czytaj więcej w najnowszym wydaniu czasopisma "Meble Plus"!

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ