Kolekcja Cello. Fot. Grupa Nowy Styl

Kolekcja Cello. Fot. Grupa Nowy Styl

  • Autor: bm
  • 06 kwi 2018 08:07 (aktualizacja: 09 kwi 2018 08:01)

Meble Grupy Nowy Styl na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie

Od 6 kwietnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”. Wśród prezentowanych ikon wzornictwa znajdziemy tam też meble Grupy Nowy Styl w początku lat 90.

Krakowska wystawa ma być nie tylko przeglądem ówczesnych trendów projektowych, ale też pokazać, jak ta dziedzina odzwierciedlała przemiany gospodarcze i oddziaływała kulturotwórczo. Każdy eksponat jest prezentowany w odpowiednim kontekście, co pozwoli zrozumieć jego historię i czasy, w których powstał. Każdy jest reprezentantem charakterystycznych kierunków we wzornictwie, które wynikały ze zmian podejścia do projektowania.

Grupa Nowy Styl prezentuje na wystawie swoje produkty: linię "Cello" - projekt Jerzego Langiera z 1995 roku oraz "Vision" projektu Stanisława Charaziaka. "Cello Jerzego Langiera z 1995 roku dobrze oddaje postmodernistyczne tendencje charakterystyczne dla tamtego okresu" – opowiada o sofie prof. dr hab. Czesława Frejlich, kurator wystawy, kierownik Katedry Projektowania Ergonomicznego na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W momencie wdrożenia linia "Cello" należała do marki Eljot, pierwszej marki sof i foteli Grupy Nowy Styl, założonej we współpracy z Jerzym Langierem. Starannie wykonane meble, z materia­łów dobrej jakości, z nowoczesnymi nogami, okazały się rynkowym i wizerunko­wym sukcesem- trafiły do gabinetów ministerialnych, ambasad, studiów telewizyjnych. Obecnie sofy i fotele "Cello" znajdują się w ofercie marki BN Office Solution.

"Grupa Nowy Styl nigdy nie bała się odważnych projektów, a takim było wówczas "Cello". Firma świadomie zainwestowała w polski design. I rzeczywiście projekt przetrwał próbę czasu i okazał się bardzo uniwersalny. Do tej pory jest lubiany przez klientów i wykorzystywany do różnych realizacji – Cello można zobaczyć zarówno we foyer Teatru Rozrywki w Chorzowie, jak i nowoczesnych wnętrzach Miasteczka Multimedialnego Brainville" – mówi Zofia Leszczyńska, Kierownik Działu Zarządzania Portfolio Produktowym w Grupie Nowy Styl.

Kolejny prezentowany na wystawie produkt Grupy - krzesło "Vision" z nawiązką spełniało wymogi stawiane sprzętom audytoryjnym: umożliwiało bezpieczną ewakuację zebranych wzdłuż rzędów, było łatwe w utrzymaniu czystości i miało dobre właściwości akustyczne. W 2006 roku siedzisko zostało nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tym krzesłem rozpoczęła się historia marki Forum Seating, która towarzyszyła rozwojowi polskiej infrastruktury sportowej i sal widowiskowych po roku ‘98. Siedziska tej marki pojawiły się m.in. w legendarnej hali Spodek, na wszystkich polskich stadionach budowanych na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, na lokalnych orlikach, w modernizowanych aulach szkół wyższych i w prestiżowych salach koncertowych: NOSPR w Katowicach, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu czy Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach.

"Vision to dla nas ikona funkcjonalności, rozumianej jako prostota i ergonomia. Nadal często wybierają go uczelnie, w różnych częściach świata. W samym Krakowie na Vision wykładów słuchają studenci pięciu uniwersytetów" – mówi Jakub Rachfalik, dyrektor zarządzający marką Forum Seating.

 WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ