Kuchnia wyposażona w udogodnienia dla seniorów. Fot. Peka

Kuchnia wyposażona w udogodnienia dla seniorów. Fot. Peka

  • Autor: bm
  • 17 sie 2017 10:04 (aktualizacja: 18 sie 2017 08:17)

Meble i wnętrza dla seniorów - jak zaspokoić potrzeby rynku?

"Przy projektowaniu rozwiązań dla seniorów powinniśmy pamiętać przede wszystkim o ograniczeniach, z jakimi się borykają. Z biegiem lat codzienne czynności zaczynają zajmować coraz więcej czasu i sprawiają większe problemy." - mówi Katarzyna Jaros-Puzio, dekorator wnętrz i projektant IKEA.

Ostatnie dane wskazują, że w Polsce żyje ponad 9 mln seniorów, a do 2050 roku liczba ta wzrośnie nawet o ponad 40%. W kolejnych latach zwiększy się też populacja osób w wieku 60-79 lat, a po 2026 roku dynamicznie wzrośnie liczba 80-latków. Sytuacja ta wymaga rozwiązań również od projektantów mebli, wnętrz i rozwiązań do mieszkań Polaków. Demografia w designie jest tematem wielu dyskusji, problem zostanie poruszony między innymi podczas tegorocznej edycji Łódź Design Fesitval. "Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań, które wspierają seniorów w codziennym życiu. Mimo to, ten obszar projektowania dopiero się w Polsce rozwija. Wiemy, że osoby starsze chcą być jak najdłużej samodzielne i niezależne, a przy tym cenią sobie nawiązanie do tradycji i wygodę. Produkty, którymi się otaczają mają im pomagać, ale nie powinny ich stygmatyzować." - mówi Aleksandra Kietla, dyrektor ds. promocji łódzkiej imprezy.

"Przy projektowaniu rozwiązań dla seniorów powinniśmy pamiętać przede wszystkim o ograniczeniach, z jakimi się borykają. Z biegiem lat codzienne czynności zaczynają zajmować coraz więcej czasu i sprawiają większe problemy. Z drugiej strony osoby starsze chcą cieszyć się życiem i niezależnością, a dzięki rozwojowi nauki i zmianom społecznym, pozostają aktywne o wiele dłużej niż było to możliwe jeszcze dwadzieścia lat temu. Dlatego też aranżując mieszkanie warto pomyśleć o tym, żeby każde z pomieszczeń było funkcjonalne, bezpieczne, ale też wygodne. W kuchni dobrze jest zainwestować w meble, które nie wymagają schylania się, czy wchodzenia na krzesło, żeby sięgnąć ulubioną zastawę. Wszystkie akcesoria powinny być w zasięgu ręki seniora. Pokój dzienny to miejsce szczególne dla osób starszych, tutaj spędzają wiele czasu, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu oraz wygodnej sofie lub fotelu z podnóżkiem, które zagwarantują należyty odpoczynek. Rozwiązań jest naprawdę wiele, trzeba się jedynie wczuć w potrzeby osoby starszej" – mówi Katarzyna Jaros-Puzio, dekorator wnętrz i projektant IKEA.

Na polskim rynku stopniowo pojawia się coraz więcej rozwiązań dedykowanym wnętrzom użytkowanym przez osoby starsze, o obniżonej sprawności ruchowej. Ciekawym przykładem mebla dedykowanego starszym użytkownikom może być krzesło „Closer”, zaprojektowane wspólnie przez Piotra Kuchcińskiego i Aleksandrę Wiśniewską dla firmy Vox. Na pozór nie różni się ono niczym od innych podobnych modeli. Oprócz jednego drobiazgu – okrągłe siedzisko jest obrotowe, dzięki czemu ułatwia wstawanie od stołu bez uciążliwego wysuwania. Z kolei łóżko i komody z kolekcji Pagedu „Senior” posiadają kółka, aby łatwo było zmienić ich położenie, także z pozycji osoby leżącej. Łóżko posiada płynną regulację wysokości, kąta nachylenia wezgłowia oraz segmentu uda. Wszystko to sterowane pilotem.

Na potrzeby seniorów zwrócili uwagę organizatorzy tegorocznej edycji Fabryki Mebli Na Żywo, która odbędzie się podczas targów „Drema” w Poznaniu. W ciągu czterech dni studenci z krajów regionu Morza Bałtyckiego wykonają dwa zestawy meblowe składające się z mebli sypialnianych, mebli do pracy i do przechowywania. Mają one odpowiadać potrzebom dwóch różnych, szczególnych grup konsumentów – seniorów i dzieci. Projekty mebli powstały na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Praca nad nimi uwzględniała m.in. dogłębne poznanie potrzeb użytkowników, łącznie z fizycznym „wczuciem się” w rolę seniora przy wykorzystaniu specjalnego skafandra-symulatora wieku. Dodatkowo wykonana została pełna dokumentacja konstrukcyjna i technologiczna, tak by możliwe było wyprodukowanie mebli w cztery dni.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ