Kolekcja Linate firmy Meble Wójcik. Fot. Meble Wójcik

Kolekcja Linate firmy Meble Wójcik. Fot. Meble Wójcik

  • Autor: mg
  • 26 paź 2017 12:02 (aktualizacja: 30 paź 2017 10:13)

Meble liderem rankingu produktów eksportowych

Bank Zachodni WBK już po raz trzeci opublikował zestawienie „Eksportowe TOP50”, które wskazuje segmenty produktowe najwartościowsze pod względem sprzedaży na rynkach zagranicznych. Na pierwszym miejscu rankingu niezmiennie utrzymują się polskie meble.

Zestawienie „Eksportowe TOP50” powstaje w oparciu o autorski indeks opracowany przez specjalistów z Banku Zachodniego WBK. Uwzględnia ono m.in. kategorie, w których polski eksport ma istotny udział, rośnie szybciej niż handel światowy i w których wielkość eksportu jest skorelowana z pozytywnym bilansem handlowym. Istotne jest też rozproszenie krajów importujących. Dzięki temu obniżają się pozycje działów, gdzie jesteśmy pośrednikiem i mniej znaczącym dostawcą, a rosną te, gdzie produkty docierają na cały świat.

Liderem rankingu są meble, które utrzymują się na pierwszym miejscu już kolejny rok. Wartość sprzedaży zagranicznej odnotowanej w 2016 roku dla tej kategorii wyniosła 48.014 mln zł. 

Branża meblarska zdecydowanie zasługuje na docenienie w kontekście eksportu i to nie tylko ze względu na bardzo wysoką wartość wywozu i jego dynamikę – 12 proc. r/r, ale także dlatego, że wśród wszystkich 50 kategorii rankingu to właśnie meble mają największy dodatni bilans handlowy, rzędu 36.932 mln zł – podkreśla Feliks Bentkowski, dyrektor kredytowy ds. sektorów Banku Zachodniego WBK.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ