Panel rtv może tworzyć efektowną całość z resztą umeblowania. Fot. Hülsta

Panel rtv może tworzyć efektowną całość z resztą umeblowania. Fot. Hülsta

  • Autor: Beata Michalik
  • 21 lut 2018 10:54 (aktualizacja: 23 lut 2018 08:19)

Meble rtv - czego szukają klienci na polskim rynku?

Meble rtv to ciekawy segment rynku, chociażby dlatego, że ich funkcję może pełnić niemal wszystko: komoda, prosta półka, szafka, stolik czy cała meblościanka. A może panel tv? A może... nic, bo odbiornik wiszący na pustej ścianie to też popularne rozwiązanie?

Chociaż dziś coraz więcej osób deklaruje brak telewizora w domu lub korzystanie z programów tv na laptopie, popularność tego sprzętu wcale nie maleje. Co prawda według danych GUS, sprzedaż telewizorów z roku na rok nieznacznie spada, wciąż ma go jednak „na stanie” ponad 95 procent Polaków. Warto przy tym zauważyć, że jest on gabarytowo coraz większy. Niewielką grubość odbiornika rekompensuje przekątna ekranu... Co zrobić z takim sprzętem – schować w szafie, wyeksponować na centralnej ścianie, czy skromnie ustawić w kącie na niewielkiej szafce? Pomysłów na kącik tv jest wiele, a znaczącą większość z nich znajdziemy w sklepach meblowych.

Producenci mebli uważnie obserwują rynek, słuchając tego, co przekazują im dystrybutorzy, to oni bowiem mają bezpośredni kontakt z klientami i wiedzą, czego szukają Polacy. I – jak się okazuje – coraz rzadziej szukają pełnych kolekcji mebli do pokoju dziennego, w których szafka rtv jest tylko jednym z wielu modułów. W tzw. salonie chcemy mieć jak najmniej mebli, które zagracają lub przytłaczają wizualnie wnętrze. Stąd najczęściej wybierane rozwiązanie to dość długa szafka tv, ewentualnie uzupełniona o półkę, która optycznie „zamyka” taki układ na tle ściany. Rzadziej klienci poszukują paneli telewizyjnych, bowiem większość odbiorników jest wyposażona w odpowiedni system do zawieszania na ścianie, bez potrzeby dodatkowej podkładki. Są jednak takie układy mebli, w których panel nie tylko wygląda dobrze, ale też pozwala w ciekawy sposób podkreślić design telewizora.

Moda na telewizor wiszący na ścianie – wbrew oczekiwaniom – nie wyparła z rynku tradycyjnej szafki rtv, zmieniła ją jednak w mebel wizualnie lżejszy, o mniejszych niż dawniej gabarytach, projektowany z większą dbałością o szczegóły i ogólny efekt estetyczny. Współczesna szafka rtv ma być ozdobą salonu, nie tylko funkcjonalną skrzynką, na której ustawimy sprzęt audio-wideo. Popularne są więc te o minimalistycznych, geometrycznych formach, wykonane np. z użyciem szkła, dzięki któremu mebel wizualnie „znika”, pozostawiając wrażenie większej przestrzeni. Taki rodzaj mebli rtv doskonale pasuje do supernowoczesnych odbiorników, stanowi wraz z nimi harmonijną całość.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ: W najnowszym numerze "Mebli Plus"

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ