Fot. PTWP

Fot. PTWP

  • Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
  • 13 lut 2017 09:28 (aktualizacja: 13 lut 2017 11:56)

Metamorfoza Spodka jednym z tematów "4 Design Days"

Debata o przyszłości symbolu Katowic i wykład poświęcony historii jego powstania, zwiedzanie ikony śląskiej architektury i konkurs fotograficzny na jej najlepsze zdjęcia – w centrum uwagi tegorocznych 4 Design Days będzie Spodek. Spotkania wokół legendarnego obiektu rozpoczną dyskusję o tym, jak go zmodernizować.

W programie 4 Design Days aktywności dotyczące Spodka zaplanowano na piątek (17 lutego) i sobotę (18 lutego). Do rozmowy o metamorfozie hali zostaną zaproszeni profesjonaliści oraz mieszkańcy regionu.

"Spodek jest bez wątpienia ikoną, zarówno pod względem architektonicznym, jak
i kulturalnym. To miejsce, które zobowiązuje do dbania o interesującą ofertę wydarzeń skierowanych do szerokiego grona odbiorców, ale również – mamy tego świadomość – w wielu obszarach wymaga unowocześnienia. Zależy nam, żeby każdy, kto odwiedza Spodek, czuł się komfortowo dzięki nowoczesnemu zapleczu i dobrze zaprojektowanemu oznakowaniu tej przestrzeni. Aby było to możliwe, konieczne są rozwiązania, które odświeżą i poprawią estetykę wnętrza, dostosują obiekt do oczekiwań współczesnego odbiorcy, a także usprawnią logistykę. Nie ma lepszej okazji do rozpoczęcia dyskusji o metamorfozie Spodka niż konferencja, której tematem są architektura i design" – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy obiektu.

W ramach jednego z dni dla profesjonalistów, w piątek (17 lutego) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się debata pt.Spodek – jak zmodernizować ikonę modernizmu. O tym, jakiego Spodka chcą mieszkańcy Katowic i dokąd zmierza legendarna hala, dyskutować będą eksperci, architekci, specjaliści z dziedziny designu i wzornictwa, przedstawiciele miasta i zarządcy obiektu oraz sponsorzy – partnerzy modernizacji Spodka. Swój udział w panelu potwierdzili m.in.: Agnieszka Kaczmarska – prezes SARP; Tomasz Konior – architekt, Konior Studio; Przemo Łukasik – architekt, Pracownia Medusa Group;Józef Madej – architekt, Musk Collective Design orazStanisław Podkański – doradca prezydenta miasta ds. architektury i urbanistyki, architekt miejski.

"Debata ekspertów ma być w naszym zamierzeniu punktem wyjścia do szeroko zakrojonej dyskusji o modernizacji ikony polskiej architektury. Remonty i inwestycje nie leżą w gestii zarządcy, lecz właściciela Spodka. Mimo to, mając świadomość koniecznych zmian, zapraszamy do
współpracy architektów i aktywnie poszukujemy sponsorów, licząc na zaangażowanie w nasz projekt wszystkich, którym zależy na dobrej kondycji symbolu Katowic. Chcemy wspólnieznaleźć najlepsze możliwe rozwiązania dla tej przestrzeni. Aktywnie poszukujemy partnerów akcji, z niektórymi firmami rozmowy są już na bardzo zaawansowanym etapie. Podczas 4 Design Days stworzymy architektom możliwość wizji lokalnych w Spodku i przymierzenia się do projektów modernizacji łazienek oraz metamorfozy hallu głównego i zaplecza, wraz z identyfikacją wizualną. W naszych planach są konkursy na oba projekty, o szczegółach opowiemy właśnie podczas piątkowej debaty" – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

Do dyskusji o metamorfozie Spodka zaproszeni zostaną również wszyscy goście 4 Design Days, którzy swoje pomysły na zmodernizowanie obiektu będą mogli przesyłać na specjalnie uruchomiony w tym celu adres mailowy.
Podczas pierwszego z dni otwartych, w sobotę (18 lutego) dr Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej poprowadzi wykład SPODEK – ikona architektury o zasięgu internacjonalnym,
w ramach któregoprzybliży postać zmarłego niedawno wybitnego konstruktora hali – Wacława Zalewskiego. W tym dniu Spodek będzie otwarty dla zwiedzających – po miejscach na co dzień niedostępnych oprowadzi wykwalifikowany przewodnik. Żeby zarezerwować którąś z proponowanych godzin zwiedzania –12:00, 13:30, 15:00 albo 16:30 – należy wysłać mail na adres: zwiedzanie@spodekkatowice.pl.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ