Stoisko Mikomax Smart Office na 4 Design Days. Fot. Mikomax Smart Office

Stoisko Mikomax Smart Office na 4 Design Days. Fot. Mikomax Smart Office

  • Autor: mg
  • 27 lut 2017 09:40 (aktualizacja: 27 lut 2017 10:03)

Mikomax podsumował "4 Design Days"

W dniach 16-19 lutego 2017 roku w Katowicach odbyło się "4 Design Days", wydarzenie poświęcone designowi. Jednym z jego uczestników była firma Mikomax Smart Office, która zaprezentowała swoje topowe produkty i odmienione wersje znanych już systemów, takich jak "#Hush Phone" i "#Hush Closed" oraz biurko z regulowaną wysokością blatu "Stand Up RAM".

Trendem, który w trakcie tegorocznej edycji "4 Design Days" cieszył się dużym zainteresowaniem, jest biofilia, czyli potrzeba powrotu do bliskiej relacji z naturą. W projektowaniu filozofia ta przejawia się m.in. wykorzystaniem ekologicznych materiałów. Tego typu tendencję coraz częściej widać też w projektowaniu przestrzeni biurowej.

Dodatkowo, w strefie wystawienniczej można było zobaczyć wiele rozwiązań charakteryzujących się niebanalnym, odważnym designem. Minęły czasy, kiedy w biurach dominowała neutralna stylistyka i elementy „pasujące do wszystkiego”. Rosnąca grupa klientów szuka mebli o ciekawej, wyróżniającej się formie. Przykładem takich rozwiązań w ofercie Mikomax Smart Office mogą być meble tapicerowane "Packman", których projekt nawiązuje do kultowej gry komputerowej, czy biurka "Stand Up RAM" wykorzystujące drewniane ramy, korespondujące ze stylistyką industrialną.

Często poruszanym tematem na spotkaniach w Katowicach były także zagadnienia związane z akustyką. Obecnie większość Polaków pracuje w tradycyjnych biurach typu open space, które nie gwarantują specjalnych przestrzeni dostosowanych do rozmów telefonicznych, pracy indywidualnej czy w kameralnych grupach. Na rynku widoczna jest duża potrzeba zmiany tej sytuacji, która negatywnie wpływa na efektywność i poziom koncentracji pracowników.

 Jednym z najczęściej proponowanych rozwiązań akustycznych są panele wyciszające pomieszczenie. Jednak, naszym zdaniem, dużo efektywniejsze jest stworzenie dedykowanych, izolowanych akustycznie stref do rozmów, które łatwo można wpasować w istniejącą przestrzeń. W ten sposób, zamiast niwelować objawy problemu, eliminujemy jego źródło  – przekonuje Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu oraz członek zarządu Mikomax Smart Office.

 W ramach katowickiego święta designu marka Mikomax Smart Office zaprezentowała nowe odsłony znanych systemów: "#Hush Phone" i "#Hush Closed" oraz "Stand Up RAM". Pierwszy z nich to kabina dedykowana prowadzeniu rozmów telefonicznych i wideokonferencji w przestrzeni typu open space. Kompaktowe wymiary projektu pozwalają na łatwe wpasowanie w dowolną, istniejącą już aranżację. Z kolei "#Hush Closed" stanowi odpowiedź na potrzebę tworzenia wielofunkcjonalnych rozwiązań biurowych, umożliwiających m.in. szybkie zebrania członków zespołów projektowych bądź spotkanie z klientem. Rozwiązanie sprawdzi się nawet w niewielkich pomieszczeniach - zajmuje szerokość dwóch standardowych biurek. Natomiast "Stand Up RAM" to system biurek z manualną regulacją wysokości blatu, który z łatwością można dostosować do potrzeb indywidualnej aktywności zawodowej. Nowoczesny wygląd biurek zaprojektowanych przez Tomasza Augustyniaka został osiągnięty dzięki wykorzystaniu drewnianych ram. W czasie "4 Design Days" można było także obejrzeć fotel "Packman", który wyróżnia się oryginalnym designem i kolorystką. Wysokie oparcia umożliwiają izolację akustyczną i wzrokową, co podnosi funkcjonalność przestrzeni.

W programie "4 Design Days" znalazło się wiele spotkań i paneli dyskusyjnych, które poruszały bieżące trendy w dziedzinie designu oraz aranżacji przestrzeni. W panelu "Krzesło biurowe niejedną ma formę" uczestniczył prezes zarządu, Janusz Mikołajczyk. Jednym z tematów cieszących się największą popularnością było projektowanie ukierunkowane na przedstawicieli pokolenia Y – w dyskusji poświęconej temu zagadnienia wzięła udział Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu, członek zarządu Mikomax Smart Office.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ