• Autor:
  • 01 lut 2006 00:00

Ministerstwo Gospodarki obiecuje wsparcie eksportu

Na początku 2006 roku Ministerstwo Gospodarki wprowadziło zmiany w procedurach ubiegania się o dofinansowanie udziału w targach, wystawach i misjach gospodarczych.

Możliwość skorzystania z ministerialnych dotacji od lat uważana była przez polskich eksporterów za jedno z najbardziej skutecznych narzędzi wspierania promocji zagranicznej. Jednocześnie krytykowany był skomplikowany sposób ich pozyskania.

Od stycznia br. zmieniły się rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie udzielania pomocy „de minimis” przedsiębiorcom uczestniczącym w targach lub wystawach za granicą oraz w wyjazdowych misjach gospodarczych. Zmiany polegają głównie na znacznym uproszczeniu procedur aplikacyjnych przy składaniu wniosków o dofinansowanie.

Termin składania wniosków uległ skróceniu z 14 tygodni (targi) i 12 tygodni (misje) do 6 tygodni. Można się ubiegać nie tylko o dofinansowanie imprez wystawienniczych w roku bieżącym, ale też w roku 2007 i w pierwszej połowie 2008 roku (pod warunkiem zawarcia umowy o dofinansowanie do końca listopada br.). Zrezygnowano z ilościowego ograniczenia udziału w targach i wystawach. Obowiązuje jednak zapis, że udział jest refinansowany w maksymalnie 5 misjach rocznie. Liczbę załączników zmniejszono do niezbędnego minimum. Wprowadzono też możliwość cesji wierzytelności na organizatora zbiorowego wystąpienia polskich przedsiębiorców.

Będzie także szansa jednokrotnego poprawienia wniosku w przypadku popełnienia błędu. Od początku br. do wydatków kwalifikowanych zaliczony będzie również koszt zabudowy stoiska. Częściowy zwrot wydatków obejmie zamówione przez wystawcę u organizatora imprezy lub wykonawcy elementy stoiska w celu eksponowania produktu lub usługi. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ