Fot. Kronospan

Fot. Kronospan

  • Autor: mg
  • 27 wrz 2016 12:13 (aktualizacja: 27 wrz 2016 13:08)

Modernizacja zakładu Kronospanu w Mielcu

W zakładzie firmy Kronospan w Mielcu trwają gruntowne prace modernizacje, których głównym celem jest zmniejszenie wpływu fabryki na środowisko. Wśród zrealizowanych etapów są między innymi budowa nowej hali biomasy, wytwornicy ciepła oraz elektrofiltru.

W mieleckim zakładzie Kronospanu zrealizowanych zostało już kilka etapów prac modernizacyjnych. Między innymi dobiega końca budowa nowej wytwornicy ciepła, elektrofiltru i multicyklonów. Pierwsze testowe uruchomienia nowego elektrofiltru i wytwornicy ciepła technologicznego planowane są na koniec września. Uruchomienie tej instalacji spowoduje znaczne, nawet kilkunastokrotne zmniejszenie emisji pyłu. 

Jednocześnie wybudowana została nowa hala biomasy, dzięki której całkowicie wyeliminowano problem pylenia z hałd biomasy.

W trakcie budowy jest także betonowy ekran o wysokości 8 m i długości prawie 300 m, który ma na celu minimalizację wtórnej emisji z hałd trocin. Ekran ograniczy także rozprzestrzenianie hałasu. Powinien zostać ukończony do końca września. Po wybudowaniu ekranu dźwiękochłonnego Kronospan zleci kolejne już w tym roku pomiary hałasu w pobliżu okolicznych zabudowań mieszkalnych. Dodatkowo zostanie wybudowany drugi ekran dźwiękochłonny z południowej strony zakładu. 

Dodatkowo prowadzone są prace w obrębie istniejącej instalacji, których celem jest minimalizacja ich oddziaływania na otoczenie. Eliminowane są punktowe źródła emisji na terenie zakładu, wymieniana instalacja odpylająca urządzenia do wytwarzania wiórów drzewnych oraz montowane nowe urządzenie do filtracji odciągów ze szlifierni płyt.

Celem podjętych działań jest wyeliminowanie do 2017 roku obecnych na terenie zakładu uciążliwości zapachowych i emisji pyłów.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ