Fot. Publikator

Fot. Publikator

  • Autor: PAP
  • 23 marz 2020 10:35

Na pożyczki w ramach pakietu antykryzysowego ARP przeznaczy 700 mln zł

Wiceprezes zaznaczył, że pożyczka ma być przyznawana w oparciu o weryfikację luki płynnościowej na podstawie wyciągu z rachunku i analizy krótkiej płynności przeprowadzonej przez agenta operacyjnego z PKO, Pekao, BGK. Dodał, że zgodnie z przygotowywanym projektem, na oprocentowanie takiej pożyczki będzie składał się WIBOR+marża zgodna z parametryzatorem pożyczkowym. Podkreślił, że - podobnie jak w przypadku pożyczki obrotowej - warunkiem przyznania wsparcia na wypłaty dla pracowników ma być przedstawienie dokumentów, które dowiodą, że firma przed pandemią wykazywała stabilną sytuację finansową.

Wiceprezes pytany o przewidywaną liczbę pożyczek udzielonych w ramach pakietu antykryzysowego, powiedział, że "trudno mu jest w tej chwili przewidzieć rozmiar tej akcji", ale - jak zaznaczył - chcemy wszystkie wolne środki, którymi ARP dysponuje, przekierować na program pomocowy". "W sumie na akcję pożyczkową, czyli zarówno na wsparcie kapitałowe, jak i dopłaty do wynagrodzeń w ramach pakietu antykryzysowego, ARP przeznaczy ok. 700 mln zł ze środków własnych i pozyskanego kapitału zewnętrznego" - powiedział Kolczyński.

18 marca odbyła się Rada Gabinetowa poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł. Pięć filarów pakietu tworzy: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ