• Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Nadzieje Pfleiderera na duże zyski

Z drugą połową roku, tradycyjnie lepszą pod względem wyników finansowych dla firm z branży płyt, duże nadzieje wiąże Pfleiderer Grajewo. Niestety innych sprzyjających okoliczności trudno się doszukiwać, kiedy złotówka jest tak mocna i ceny drewna są na tak wysokim, stabilnym poziomie.

W pierwszym kwartale br. zysk operacyjny spółki powiększony o amortyzację wyniósł 46,6 mln zł, co oznacza spadek o 29,4% w stosunku do ub. r. Zysk netto w tym okresie wyniósł 7,8 mln zł (spadek o 69% w porównaniu z I kwartałem 2007 r.).
Natomiast zysk netto akcjonariuszy większościowych Grajewa w drugim kwartale br. spadł o 74% — do 6,1 mln zł (z 23,3 mnl zł z analogicznego okresu w ub. r.). EBIDTA spadła o 23% — do 63,8 mln zł, a przychody o 2,2% — do 341 mln zł (z 348,7 mln zł).

Na wyniki spółki w drugim kwartale br. miało wpływ pogorszenie sytuacji krajowego przemysłu meblowego — odbiorcy oferty Pfleiderera. Podczas konferencji prasowej Paweł Wyrzykowski, prezes spółki zwrócił uwagę na to, że w pierwszym półroczu produkcja mebli w kraju spadła o 20%. Gdyby w drugim półroczu spadła również o 20%, to mimo to powinniśmy wykazać lepsze wyniki sprzedaży ze względu na historycznie lepszą drugą połowę roku — dodał. Inne czynniki wskazane przez Zarząd spółki, które przyczyniły się do takich, a nie innych wyników finansowych, to wzrost mocy produkcyjnych w regionie, wzrost kosztów surowców chemicznych i energii, oraz kosztów obsługi długu (co mocno obciążyło wynik netto i brutto). Ponadto trzeba pamiętać, że nowa fabryka MDF w Grajewie nie osiągnęła jeszcze pełnej wydajności. 
Jednocześnie Pfleiderer Grajewo cały czas obniża koszty i poprawia efektywność operacyjną. Ma to przynieść spółce w tym roku ok. 20 mln euro oszczędności na poziomie operacyjnym. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ