Zabudowa KamPremium firmy Kam. Fot. Kam

Zabudowa KamPremium firmy Kam. Fot. Kam

  • Autor: mg
  • 10 wrz 2018 12:20

Najwięksi producenci mebli kuchennych - wyniki raportu

Czasopismo "Meble Plus", we współpracy z wywiadownią gospodarczą Bisnode, przygotowało ranking producentów mebli kuchennych. To jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentów przemysłu meblarskiego w Polsce.

Czytaj też: Kto najwięcej sprzedaje mebli w Polsce - wyniki rankingu

Choć pod względem wolumenu sprzedaży ustępuje meblom do salonu, jadalni czy nawet sypialni, segment mebli kuchennych zasługuje na uwagę ze względu na dynamikę rozwoju, jak też tkwiący w nim potencjał. Korzystne perspektywy wiązać można nie tylko z ogólną koniunkturą panującą od kilku lat na rynku meblarskim, ale też z aktualnie modnymi trendami aranżacyjnymi, które eksponują rolę kuchni w życiu domowników. Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest przygotowywanie posiłków, kuchnia staje się miejscem spotkań rodzinnych i towarzyskich, a to wymusza większą dbałość o jej wyposażenie. Dotyczy to nie tylko sprzętu agd, ale również mebli. 

Rynek o wielu twarzach

Rynek mebli kuchennych w Polsce jest niezwykle zróżnicowany i niejednorodny. Uwagę zwraca wielość podmiotów zajmujących się tego typu produkcją. Są wśród nich zarówno niewielkie zakłady stolarskie, profesjonalne studia kuchenne, częstokroć współpracujące z renomowanymi producentami sprzętu agd, jak też duże przedsiębiorstwa meblowe. Muszą one konkurować z dystrybutorami zagranicznych marek, zwłaszcza włoskich i niemieckich, które słyną z jakości i nowoczesnego designu.

Liderzy rynku meblarskiego w Polsce, o ile już zdecydują się włączyć meble kuchenne do swojej oferty, robią to na różne sposoby. Niekiedy kupują firmy o uznanej marce, jak zrobiła to w 2003 roku Grupa Meblowa Szynaka z przedsiębiorstwem WFM. Czasami wprowadzają tego typu meble pod postacią pojedynczych kolekcji (np. Forte), ale też tworzą specjalne linie produktowe dedykowane meblom kuchennym, jak ma to miejsce w przypadku serii „Senso Kitchens” czy „Family Line” od Black Red White. Rozpoznawalność rynkową w tym segmencie zdobywają jednak przede wszystkim przedsiębiorstwa specjalizujące się w tego typu produkcji (np. Kam, Atlas czy Stolkar).

Warto dodać, bo łatwo o tym zapomnieć, że rynek mebli kuchennych nie ogranicza się wyłącznie do produktów dedykowanych mieszkaniom. Pokaźną jego część stanowią meble przeznaczone do wyposażenia restauracji, obiektów gastronomicznych i hoteli. Choć specjalistyczny, sektor ten generuje bardzo wysokie zyski ze sprzedaży.

Z nadzieją na dalsze wzrosty

Rok 2017 nie był zbyt korzystnym rokiem dla producentów mebli kuchennych. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, polskie firmy wyprodukowały wówczas łącznie 4.190 tys. mebli drewnianych w rodzaju stosowanych w kuchni (tak brzmi nazwa tej kategorii według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług). Dla porównania, w 2016 roku ich produkcja była wyższa i wyniosła 4.453 tys. Jednak dane z I półrocza 2018 roku napawają optymizmem. W pięciu z pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku zanotowano lepsze wyniki niż w roku ubiegłym. Wyjątkiem była tylko produkcja w lutym 2018 roku. Wszystko wskazuje na to, że trend wzrostowy powinien utrzymać się do końca roku.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ