Wmurowanie kamienia węgielnego pod nową fabrykę Forte w Suwałkach. Fot. Forte

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nową fabrykę Forte w Suwałkach. Fot. Forte

  • Autor: mg
  • 17 sty 2017 09:29 (aktualizacja: 18 sty 2017 13:37)

Największe inwestycje meblarskie w 2016 roku

Rok 2016 był kolejnym dobrym rokiem dla polskiej branży meblarskiej. Po raz kolejny zanotowano wzrost wielkość produkcji mebli w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W dużej mierze to efekt realizacji nowych inwestycji i rozbudowy istniejącego parku maszynowego.

Potwierdzeniem dynamiki rozwoju polskiej branży meblarskiej są nowe inwestycje, a tych w 2016 roku nie brakowało. Nowe fabryki, nowoczesne linie produkcyjne, rozbudowywane parki maszynowe – krajowi producenci nie szczędzili środków, żeby zwiększyć swoje moce produkcyjne i zdystansować w ten sposób konkurencję. Większość z tych inwestycji została dopiero rozpoczęta lub też są one w trakcie realizacji, wpisując się w długoterminowe strategie firm.

Zdecydowanie największą inwestycją mogą pochwalić się Fabryki Mebli Forte – na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w latach 2017-2020 powstaną nowa hala magazynowa, zakład produkcji płyt wiórowych i fabryka mebli wraz z infrastrukturą logistyczną. Łączny koszt inwestycji wyniesie ok. 700 mln zł. W nowych zakładach znajdzie zatrudnienie ok. 1.000 osób.

Specjalne strefy ekonomiczne były w 2016 roku niewątpliwie impulsem dla wielu producentów myślących o nowych inwestycjach. Przykładowo, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Grudziądzu producent mebli tapicerowanych, firma Sits, planuje budowę nowego zakładu produkcyjnego. Przedsięwzięcie będzie kosztować blisko 60 mln zł, a w nowym zakładzie znajdzie pracę 520 osób. Planowany termin zakończenia inwestycji wyznaczono na koniec 2022 roku.

Budowę na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (w okolicach Chojnic) hali produkcyjno-magazynowej wraz z budynkiem socjalno-biurowym zapowiada także firma Meblik, specjalizująca się w produkcji mebli dziecięcych i młodzieżowych. Powstawać tu będą meble w innowacyjnej technologii grawerowania 3D oraz druku cyfrowego, która pozwoli uzyskać trójwymiarowe efekty. Inwestycja ma zostać ukończona w 2021 roku.

Z kolei w miejscowości Czarne, na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w 2016 roku ruszyła produkcja mebli tapicerowanych w nowym zakładzie firmy Meble Negro. Inwestycja kosztowała ponad 30 mln zł, a w fabryce znalazło zatrudnienie 150 osób. W związku z realizacją inwestycji został zakupiony nowy park maszynowy, który ma podnieść jakość produkowanych mebli oraz zwiększyć wydajność produkcyjną i magazynową.

W kontekście zainteresowania inwestycjami w specjalnych strefach ekonomicznych koniecznie należy wspomnieć o poszerzeniu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ze względu na bogate tradycje meblarskie to szczególnie ważny region dla branży. Inwestowały tu już między innymi DFM, Szynaka Meble, Taranko, IKEA Industry Poland, Nova Mazur Design, Telmex, Meble Wójcik. Niedługo w Biskupcu ma powstać fabryka Grupy Egger – deklarowane przez austriackiego producenta nakłady inwestycyjne wyniosą minimum 789 mln zł.

Inną firmą meblową, która w 2016 roku otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jest PMW, specjalizujące się w produkcji mebli tapicerowanych. Producent z Nidzicy ma tam wybudować nową fabrykę, która rozpocznie produkcję na początku 2021 roku.

Wymienione inwestycje bynajmniej nie wyczerpują listy inwestycji realizowanych przez firmy branży meblarskiej w 2016 roku. Było ich znacznie więcej. Choćby Benix podjął decyzję o otwarciu kolejnego oddziału w Grodkowie, a duńska firma Tvilum oficjalnie rozpoczęła działalność na terenie Szczecineckiego Klastra Meblowego, gdzie przeniosła część produkcji ze swoich rodzimych zakładów. Firma Kler zainaugurowała produkcję w swojej nowej fabryce w Nysie, a Pres Mebel z Częstochowy planuje otworzyć zakład w Skarżysku-Kamiennej.  

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ