• Autor: ps
  • 05 wrz 2014 14:26 (aktualizacja: 15 wrz 2014 08:00)

Niemcy skarżą na polskich meblarzy do Brukseli

Według szacunków nasz kraj eksportuje około 80% całej produkcji meblowej. Niemieckim meblarzom zaczęło przeszkadzać rozprzestrzenianie się polskich firm na ich, wewnętrznym rynku, dlatego złożyli skargę do Brukseli.

Jak podaje "Rzeczpospolita" – Związek Niemieckiego Przemysłu Meblowego (VDM), złożył oficjalne zażalenie w Brukseli, na polskich producentów mebli. Zdaniem niemieckiej strony, meble produkowane w Polsce są zbyt tanie. Kolejnym argumentem skargi jest podejrzenie, iż polscy producenci są w stanie obniżyć koszty głównie dzięki unijnym dotacjom, pobieranym na modernizację zakładów produkcyjnych. Złożyliśmy w Brukseli skargę, bo mamy wątpliwości, czy te płatności są w zgodzie z unijnymi regulacjami – mówi cytowany przez "Rz" Jan Kurth z VDM.

Polska jest głównym dostawcą mebli na rynek niemiecki. Jak wynika z danych Związku, Niemcy wydają na meble średnio 390 euro na mieszkańca, co daje rezultat największy na świecie. W pierwszym półroczu sprzedaż skoczyła o 9%, osiągając tym samym 1,3 mld euro. Porównując ilość mebli z Chin, które trafiają na rynki niemieckie, polskie produkty wyprzedzają je o wartość pół mld euro. Polscy eksperci doszukują się przyczyn takiej sytuacji w niższych kosztach pracy w Polsce. Rekordzistą eksportu mebli na rynek niemiecki jest firma Forte, która wysyła do naszych sąsiadów, nawet 60% całej swojej produkcji. Silną pozycję zbudowała także marka: Nowy Styl, która wykupiła już kilka niemieckich marek meblowych.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ