Fot. Fotolia

Fot. Fotolia

  • 28 sty 2020 15:54 (aktualizacja: 28 sty 2020 15:58)

Niemcy: spada wartość produkcji mebli. Największego producenta w Europie czeka recesja?

Według Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec wartość produkcji sprzedanej mebli w okresie od stycznia do listopada 2019 roku wyniosła 16,56 mld euro. W porównaniu do poprzedniego roku wartość produkcji spadła o 121 mln euro, czyli o 1%.

W tym samym okresie zmniejszyła się również wartość eksportu poza Unię Europejską o około 2% i wyniosła 2,1 mld euro. Wartość eksportu mebli z Niemiec do Chin była niższa aż o 15%. Z kolei wartość całego eksportu mebli w okresie od stycznia do listopada 2019 roku była niższa o 1% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku. W tym miejscu warto wspomnieć, że w ostatnim roku widoczne były zmiany w rankingu głównych importerów mebli do Polski, w którym Niemcy straciły pozycję lidera, a ich miejsce zajęły Chiny.

Podsumowując, w badanym okresie obserwujemy stagnację w przemyśle meblarskim w Niemczech. Kolejne miesiące pokażą, czy ta sytuacja będzie się utrzymywać na podobnym poziomie, czy pogarszać. Dopiero wtedy będzie można mówić o recesji w przemyśle meblarskim Niemiec.

Żródło: B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ