• Autor:
  • 30 sty 2006 00:00

Nowa fabryka firmy Forte w Rosji

15 grudnia 2005 roku uroczyście otwarto fabrykę mebli Forte we Władimirze w Rosji. Dotychczas zainwestowano w nią ok. 9 mln euro. Zakład wyposażony jest w nowoczesne maszyny sterowane numerycznie.

Wcześniej meble sprzedawane przez Forte w Rosji pochodziły głównie z firmowego zakładu w Artiomowsku na Ukrainie. Początkowo grupa rozważała budowę zakładu produkcyjnego w Nowgorodzie Wielikim. Ze względu możliwość przyspieszenia inwestycji zdecydowano się na zmianę planów i zakup fabryki we Władimirze (maj ub.r.). Znaczenie miała też korzystna lokalizacja. W promieniu 200 km od Władimira położone są największe, docelowe miejsca sprzedaży: Moskwa, Jarosław, Niżnyj Nowgorod, Riazań czy Iwanowo. Problemem nie powinna być też dostępność surowców. W promieniu 200 km działają niezależni producenci płyty wiórowej i producent płyty MDF. W stosunkowo niewielkiej odległości funkcjonują też tartaki i inne zakłady wytwarzające komponenty niezbędne w produkcji mebli.  

Fabryka mebli we Władimirze prowadzona jest przez Forte Rus, rosyjską spółkę-córkę grupy. Produkowane będą w niej mieszkaniowe meble skrzyniowe i meble biurowe.

Plan inwestycyjny objął zarówno remont budynków, hal produkcyjnych i magazynowych, jak też montaż nowoczesnych linii produkcyjnych. Na zakup nieruchomości wydano 3,5 mln euro, kolejne 3 mln euro stanowił aport maszyn i urządzeń. W tym zakresie Forte współpracowało m.in. z takimi dostawcami, jak: Homag, Barberan, Reichenbacher i Biesse. Zamontowane w fabryce linie technologiczne należą do najnowocześniejszych. Forte Rus będzie prowadziło działalność w oparciu o zintegrowany system informatyczny SAP R3. Pracują z nim wszystkie polskie fabryki grupy Forte. Pozwala on dokładnie określić potrzeby i dostosować do nich działalność produkcyjną i handlową firmy. System wspiera też projektowanie, sprzedaż mebli i kontrolę realizacji zamówień.

We Władimirze planowane są kolejne inwestycje o wartości 2 mln euro. Docelowo zatrudnienie znajdzie tu 250 osób. Pod koniec br. zakład osiągnie pełnię mocy produkcyjnych. W kolejnych latach wartość produkcji ma osiągnąć poziom 20 mln euro rocznie. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ