Panele ścienne z kolekcji Selva firmy Bejot. Fot. Bejot

Panele ścienne z kolekcji Selva firmy Bejot. Fot. Bejot

  • Autor: mg
  • 02 gru 2016 12:07 (aktualizacja: 06 gru 2016 10:55)

Nowoczesne sposoby na akustykę w biurze - propozycje producentów

Hałas jest jednym z najbardziej uciążliwych czynników utrudniających wykonywanie pracy. Dlatego tak ważne jest zapewnienie prawidłowej akustyki w pomieszczeniach biurowych, zwłaszcza w dobie popularności wnętrz typu open space. Nowoczesne rozwiązania mogą być funkcjonalnym i estetycznym dopełnieniem każdej przestrzeni biurowej.


Na to, jak ważna jest kwestia akustyki we wnętrzach biurowych, zwraca uwagę Marcin Zastawnik, doktorant w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie i specjalista ds. akustyki wnętrz w Propersound: Oczywiste wydaje się wykonywanie specjalnych adaptacji akustycznych dla takich pomieszczeń, jak studia nagrań, reżysernie, teatry, filharmonie, opery czy kina. Warto jednak rozważyć ich zastosowanie w innych miejscach, takich jak sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe – w tym także powierzchnie typu open space. Wykonanie prostej, ale przemyślanej adaptacji akustycznej poprawia wydajność pracy, samopoczucie, jak i ocenę samego wnętrza.

Na akustykę pomieszczeń biurowych niewątpliwy wpływ ma zastosowanie mebli o zwiększonej dźwiękochłonności czy też wyposażenie wnętrza w odpowiednie ekrany i przegrody akustyczne. Nowoczesne rozwiązania nie tylko nie szpecą przestrzeni, ale mogą być funkcjonalną i estetyczną ozdobą każdego biura.

Najprostszym sposobem adaptacji przestrzeni biurowej może być zastosowanie pochłaniających dźwięk ścianek działowych lub wolno stojących ekranów przeznaczonych do izolacji przed niepożądanymi dźwiękami. Użycie specjalnie wyselekcjonowanych struktur włóknistych w tapicerce nie tylko umożliwia blokadę hałasów, ale też przyczynia się do ich pochłaniania, co korzystnie wpływa na parametry akustyczne wnętrza. 

Innym ciekawym rozwiązaniem są pasywne budki telefoniczne, które dobrze sprawdzają się nie tylko w biurach typu open space, ale też w wyjątkowo gwarnych przestrzeniach publicznych.

Warto też wspomnieć o sofach i fotelach, których charakter zmienia się w zależności od typu użytego oparcia. Przy ich pomocy mogą być aranżowane zarówno miejsca spotkań biznesowych, strefy konferencyjne w open space lub przytulne strefy odpoczynku w chillout roomie. Meble tapicerowane doskonale wpisują się w ideę home office, która zyskuje na popularności 

Aktualnie tego typu rozwiązania znajdują się w ofercie wielu czołowych producentów mebli biurowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Również obserwując propozycje wystawców podczas ostatniej edycji targów "Orgatec", wyraźnie było widać wzrost zainteresowania problematyką akustyki we wnętrzach biurowych. 

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • Gosia, 2016-12-22 09:30:33
    cieszę się, że znalazłam EVERSPACE! Bez ich pomocy nigdy nie urządziłabym biura :)