Tartak IKEA Industry w Stalowej Woli. Fot. IKEA

Tartak IKEA Industry w Stalowej Woli. Fot. IKEA

  • Autor: bm
  • 17 wrz 2014 07:00

Nowy tartak IKEA pozwoli zwiększyć moce produkcyjne

Tartak IKEA w Stalowej Woli wzmocni stabilność i spójność łańcucha dostaw firmy dla produkcji wyrobów z litego drewna.

Tarcica z nowego zakładu będzie wykorzystywana przede wszystkim do wytwarzania mebli w fabrykach IKEA Industry w Polsce i na Słowacji.

Otwarty 16 września tartak IKEA Industry w Stalowej Woli wkrótce rozpocznie produkcję tarcicy sosnowej. Pełne moce produkcyjne osiągnie w ciągu kolejnych dwóch lat. Obecnie pracują tu 43 osoby.
Tartak obejmuje obszar do składowania kłód drewna sosnowego, linię do ich skracania, miejsce, w którym kłody są skanowane i sortowane, linię do cięcia kłód, obszar składowania tarcicy, urządzenia do suszenia drewna oraz przyjazny dla środowiska kocioł, w którym jako paliwo wykorzystywana jest kora z ciętych kłód. Zlokalizowany na 25-hektarowej działce zakład jest największym tartakiem IKEA Industry w Polsce. Jego moce produkcyjne to 400 000 m3 drewnianych kłód rocznie.

Jak zapewniają szefowie IKEA Industry, od samego początku inwestycji kluczowe było zapewnienie bezpieczeństwa dla pracowników – zarówno na etapie projektowania tartaku, jak i przy jego budowie. W czerwcu 2014 roku zakład uzyskał certyfikat FSC Chain Of Custody. Ponadto większość drewna przetwarzanego w tartaku jest certyfikowana FSC, co oznacza, że lasy, z których pochodzi surowiec, są zarządzane w sposób odpowiedzialny. W tartaku zastosowano rozwiązania przyjazne dla środowiska, m.in. bezpieczny i wydajny system polewania kłód deszczówką w obiegu zamkniętym.

Wizją IKEA jest tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi, dlatego chcemy być dobrym sąsiadem i wnosić pozytywny wkład w życie lokalnej społeczności
w Stalowej Woli. Chcemy też zapewniać dobre warunki pracy dla wszystkich osób zatrudnionych w naszym tartaku – powiedział Ulf Gabrielsson, dyrektor tartaku IKEA Industry Stalowa Wola.

Polska jest dla nas bardzo ważnym krajem, również jeśli chodzi o produkcję. Oferuje dobrej jakości surowce, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą oraz wysoką efektywność produkcji,
a ponadto jest blisko największych rynków europejskich – dodał podczas uroczystości otwarcia tartaku Henrik Andersson, menedżer Dywizji Solid Wood w IKEA Industry.

Czytaj też:

Nowy tartak IKEA - wkrótce otwarcie

Katarzyna Balashow, IKEA - wywiad

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ