Panel dyskusyjny Wnętrza mieszkaniowe. Projekt kuchnia. Fot. Grupa PTWP

Panel dyskusyjny Wnętrza mieszkaniowe. Projekt kuchnia. Fot. Grupa PTWP

  • Autor: mg
  • 21 lut 2017 10:48 (aktualizacja: 22 lut 2017 11:05)

O projektowaniu kuchni na "4 Design Days"

W ramach „4 Design Days” odbył się cykl spotkań dedykowanych projektantom i architektom pod nazwą „Wnętrza mieszkaniowe”. Jednym z najciekawszych tematów poruszanych podczas nich było projektowanie wnętrz kuchennych.

Uczestnicy spotkania poświęconego wnętrzom kuchennym byli zgodni, że projekt kuchni jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed architektami wnętrz. Wymaga również odpowiedniego skomponowania oferty przez producenta tak, żeby była ona dostosowana do bardzo zindywidualizowanych potrzeb klienta. A te w przypadku aranżacji wnętrz kuchennych są personalizowane jak w żadnym innym pomieszczeniu mieszkalnym.

Projektując kuchnię, cały czas trzeba pamiętać o jej funkcjonalności. To ona ma wpływ na decyzje projektanta i zakreśla obszar jego współpracy z producentem – oceniła Katarzyna Antosik z Ceramiki Paradyż. Funkcjonalność jest kluczowym czynnikiem niezależnie od wielkości aranżowanego pomieszczenia. I to ona decyduje o zadowoleniu inwestora, przekonywali uczestnicy spotkania.

Rolą architekta jest określenie wielkości funkcjonalnej kuchni w odniesieniu do metrażu, którym dysponuje – podkreślała współpracująca z firmą Halupczok Kuchnie i Wnętrza Małgorzata Mataniak-Pakuła.

Jednym z najważniejszych ograniczeń dla funkcjonalności jest ekonomia, która zakreśla decyzje wyborów inwestora. 

Podstawą projektowania kuchni jest ekonomia. Pamiętajmy, że większość kuchni projektowanych przez polskich architektów to jednak pomieszczenia o niewielkim, wręcz skromnym metrażu – mówił Michał Łój z Deante.

Otwarta czy zamknięta, duża czy mała, multifunkcjonalna czy wyposażona w podstawowe funkcje – to, zdaniem uczestników odbywającej się podczas „4 Design Days” dyskusji, największe wyzwania stojące przed architektami.

Wielość dylematów pozostających do rozstrzygnięcia sprawia, że swój  udział w procesie projektowym ma także inwestor.

Rolą inwestora jest wyrazić swoje oczekiwania, a architekta – dokładnie go słuchać – mówiła Małgorzata Mataniak-Pakuła. Wtórował jej Jerzy Mołoń z marki Rust: Dzisiaj projekt jest ostatnim etapem współpracy projektanta z klientem. Najpierw projektant musi otrzymać odpowiedź na pytanie, jak klient widzi swoją kuchnię za kilka lat. Dopiero znając jego filozofię życiową, możemy mu zaproponować odpowiednie rozwiązania.

Polacy lubią różnorodność. Każdy z nas chce być inny i widać to doskonale właśnie w aranżacjach kuchennych – podsumował spotkanie Jerzy Mołoń.

W sesji „Wnętrza mieszkaniowe. Projekt kuchnia” wzięli udział: Katarzyna Antosik (specjalistka ds. kreacji ekspozycji w firmie Ceramika Paradyż), Anna Koszela (architekt wnętrz), Michał Łój (product manager firmy Deante), Małgorzata Mataniak-Pakuła (architekt współpracująca z firmą Halupczok Kuchnie i Wnętrza) oraz Jerzy Mołoń (creative designer marki Rust).

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ