OIGPM realizuje projekt aktywizacji zawodowej dla osób w wieku 45+
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli wraz z zagranicznymi partnerami realizuje europejski projekt "Beyond45" w ramach programu "Erasmus+". Jego celem jest aktywizacja zawodowa osób w wieku 45+, reprezentujących tradycyjne sektory gospodarki zagrożone wykluczeniem społecznym.
Czytaj też: Jak nowoczesne technologie wpływają na organizację przestrzeni biurowej?
Projekt "Beyond45" skupia się na czterech sektorach gospodarki - meblarskim, materiałów drewnopochodnych, budowlanym w kontekście prac wykończeniowych z wykorzystaniem drewna oraz elektronicznym w kontekście projektowania wnętrz i inteligentnych mebli.
Realizacja projektu pozwoliła na przeprowadzenie analizy wymagań firm meblarskich i drzewnych w dziedzinie wiedzy posiadanej przez pracowników powyżej 45 roku życia. Pomimo wiedzy praktycznej, jaką posiadają pracownicy z dużym doświadczeniem, ich konkurencyjność na rynku zagrożona jest przez braki w zakresie wiedzy teoretycznej.
W ramach projektu "Beyond45" przeprowadzone zostały badania ankietowe. Grupę respondentów stanowiło ponad 200 pracowników przedsiębiorstw branży meblarskiej i drzewnej powyżej 45. roku życia. W badaniach udział wzięli pracownicy z czterech krajów Unii Europejskiej: Polski, Holandii, Hiszpanii i Czech.
Z badań wynika, iż pracownicy powyżej 45. roku życia najczęściej bardzo długo pracują w swoim sektorze. Wyjątki zdarzają się tylko w Hiszpanii, Holandii i Polsce. W tych krajach niektórzy pracownicy pracują w branży poniżej 5 lat. Oznacza to, że potencjalni pracownicy są zmuszeni do zmiany profesji. Dotyczy to również osób, których doświadczenie w branży wynosi od 5 do 10 lat. W tej grupie znajdują się również pracownicy z Czech.
Respondentów zapytano także o to, czy chcą się dalej rozwijać i doskonalić. Uzyskane odpowiedzi pokazują, że pracownicy powyżej 45. roku życia jak najbardziej czują potrzebę samorozwoju. Takie wyniki szczególnie ważne są dla krajów postkomunistycznych, czyli Polski i Czech. Pracownicy z tych państw obciążeni są negatywnym bagażem doświadczeń związanych z transformacjami ustrojowymi. Likwidacja przedsiębiorstw państwowych spowodowała duże bezrobocie wśród pracowników branży meblarskiej i drzewnej. Ta sytuacja wciąż rzutuje na poczucie braku stabilności zatrudnienia wśród pracowników.
Obecnie opracowywany jest program kształcenia dostosowany do grupy docelowej. W przypadku realizacji szkolenia w Polsce będzie on składał się z dwóch elementów podzielonych ze względu na sposób realizacji. Pierwszą częścią będzie spotkanie z kursantami celem przeprowadzenia psychologicznego kursu motywującego do zmian. Pozostałe części kursu, dotyczące wykorzystania elektroniki w meblach oraz elementach wyposażenia wnętrz, wykorzystywanych materiałów, technologii produkcji oraz przedsiębiorczości w meblarstwie i przemyśle drzewnym będą realizowane na specjalnie zaprojektowanej platformie e-learningowej. W pozostałych krajach partnerskich wszystkie części kursu będą realizowane w formie e-learningowej. Pozwoli to na stwierdzenie, która z metod jest bardziej adekwatna dla osób powyżej 45. roku życia.
WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ