Prasa membranowa "Vario Pin Plus" z oferty firmy IMA. Fot. archiwum

Prasa membranowa "Vario Pin Plus" z oferty firmy IMA. Fot. archiwum

  • Autor: uk
  • 27 gru 2013 18:01

Optymalnie, maksymalnie i oszczędnie

Targi „Drema 2009” (31 marca – 3 kwietnia), obfitowały w rozwiązania umożliwiające nie tylko uzyskiwanie wysokiej jakości produkowanych elementów meblowych, ale pozwalające także na zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i miejsca.

Wydaje się, że atuty te nabierają szczególnego znaczenia w dobie kryzysu gospodarczego, chociaż trzeba zaznaczyć, że w branży maszynowej nie narzekano na spadek sprzedaży z powodu ogólnoświatowej sytuacji. Niekiedy wręcz przeciwnie – firmy mogły pochwalić się wzrostem sprzedaży w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku! A i na samych targach „Drema” nie zabrakło licznych zamówień. Bez względu jednak na sytuację gospodarczą, ekonomiczne rozwiązania zawsze są mile widziane.

W polskim przemyśle drzewnym wciąż dominują małe zakłady meblarskie, w których funkcjonuje pilarka formatowa lub pilarka z dociskiem górnym, do tego okleiniarka wąskich płaszczyzn oraz wiertarki wykonujące otwory pod okucia.

Każda z tych maszyn obsługiwana jest przez kilka osób, dochodzi transport wewnątrzzakładowy. Ale wystarczy skorzystać ze wzorów, które od lat funkcjonują np. w Stanach Zjednoczonych, czy Australii, by zakład na tym zyskał więcej – mówi Paweł Boratyński z firmy Multicam Plus. – Mam na myśli przede wszystkim proces nestingu: na jednym centrum obróbczym z jednej płyty surowej przeznaczonej do rozkroju wycinane są poszczególne komponenty korpusów mebli skrzyniowych, mebli tapicerowanych, frontów meblowych i inne.

Pionowa obróbka wiertarska i dodatkowa obróbka frezerska są wykonywane również na tej samej maszynie, w jednym procesie obróbczym. Elementy opuszczające centrum obróbcze są więc kompletnie wyprofilowane, sformatowane oraz nawiercone i mogą być bezpośrednio podane do okleinowania, automatu wiertarsko-kołkującego czy prasy membranowej. Technologia nestingu zapewnia maksymalne wykorzystanie materiału surowego za pomocą komputerowej optymalizacji rozkroju, co w efekcie przynosi optymalne rozłożenie elementów na płycie, zredukowanie udziału czynnika ludzkiego w produkcji, wyeliminowanie innych maszyn do rozkroju i tym samym zaoszczędzenie czasu, miejsca oraz podniesienie jakości produkowanych elementów.

Technologię nestingu promowała również firma Homag, oferując „Vantage 33 L” – numerycznie sterowane portalowe centrum obróbcze firmy Weeke. Maszyna ta charakteryzuje się m.in. agregatem frezarskim 9 kW, 7 wiertłami pionowymi, 2 magazynkami narzędzi (8-pozycyjny oraz 6-pozycyjny), mocną pompą próżniową 300 m/godz., obróbką wahadłową dzięki trójdzielnej macie bezpieczeństwa oraz programem „WoodDesign”, przeznaczonym do konstruowania mebli w technice trójwymiarowej. „Vantage 33 L” zostało wykorzystane w targowej Fabryce Mebli na Żywo, do wycinania poszczególnych komponentów korpusów.

W produkcji mebli do jadalni podczas targów „Drema” wzięła też udział m.in. linia lakiernicza „Elmag-Compact Spray” firmy SCM Group Polska. Wykorzystano ją w procesie uszlachetniania elementów okleinowanych metodą natrysku lakieru podkładowego, a następnie – nawierzchniowego. Uzupełnienie linii stanowi system suszenia w oparciu o promieniowanie fal podczerwonych, nadmuch ogrzanego powietrza oraz emisję fal ultrafioletowych.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ