Jednym ze spadkobierców tradycji swarzędzkiego meblarstwa jest firma Swarzędz Home. Fot. Swarzędz Home

Jednym ze spadkobierców tradycji swarzędzkiego meblarstwa jest firma Swarzędz Home. Fot. Swarzędz Home

  • Autor: mg
  • 12 cze 2019 12:06 (aktualizacja: 13 cze 2019 15:14)

Otwarty został Swarzędzki Szlak Meblowy

9 czerwca br. w Swarzędzu uroczyście został zainaugurowany Swarzędzki Szlak Meblowy. Jego pomysłodawcą jest Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki.

W powszechnej świadomości Swarzędz kojarzy się z meblami. Czy faktycznie zasłużył sobie na miano stolicy polskiego meblarstwa? Zapraszamy na pasjonującą wycieczkę, która pozwoli odsłonić tajemnice przeszłości i teraźniejszości Swarzędza – miasta stolarzy - czytamy na stronie Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki.

Podstawowa trasa o długości 1,2 km (w obie strony) rozpoczyna się w Salonie Meblowym Stolarzy Swarzędzkich, a kończy w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki. Po drodze warto odszukać obiekty usytuowane poza główną trasą: tablicę pamiątkową Swarzędzkich Fabryk Mebli oraz meble miejskie.

Szlak prezentuje dzieje miejscowego rzemiosła meblowego. Można zobaczyć m.in. dom Antoniego Tabaki – twórcy najnowocześniejszego zakładu meblarskiego w Polsce międzywojennej oraz miejsce po jego dawnej fabryce, późniejszym zakładzie Swarzędzkich Fabryk Mebli. Ważną częścią szlaku jest ekspozycja współczesnych mebli lokalnych producentów.

Wycieczki odbywają się raz w miesiącu, w soboty, w następujących terminach: 15 czerwca, 6 lipca, 3 sierpnia, 7 września, 5 października, 9 listopada, 7 grudnia, o godzinie 11. Orientacyjny czas trwania wycieczek wynosi ok. 2,5 godziny. Mają one charakter pieszy lub autokarowo-pieszy (w zależności od lokalizacji odwiedzanego zakładu rzemieślniczego).

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ