Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: PAP
  • 27 wrz 2019 15:10

PAIH: w październiku będziemy zachęcać przedsiębiorców do ekspansji na światowe rynki

Jedynie 13 proc. mikro i małych oraz 27 proc. średnich firm w Polsce deklaruje aktywność biznesową za granicą; aby zachęcić przedsiębiorców do szerszej ekspansji na światowe rynki, Polska Agencja Inwestycji i Handlu organizuje w październiku Forum Biznesu.

- Pomożemy przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji zagranicznej - mówi PAP szefowa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grażyna Ciurzyńska.

Forum Biznesu, którego organizatorem jest PAIH, odbędzie się 9 października 2019 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Bezpłatne warsztaty dla firm czy indywidualne konsultacje z ekspertami, które zorganizowane zostaną w ramach forum, mają przybliżyć polskim przedsiębiorcom zagraniczne rynki.

Jak podaje PAIH, eksport odpowiada za 45 proc. polskiego PKB.  - To lokomotywa krajowej gospodarki i skuteczne narzędzie stymulujące rozwój oraz innowacyjność polskich firm - informuje agencja.

Eksperci Agencji wyjaśniają, że w polskim biznesie działają głównie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), a gros na rynku lokalnym. Obawa przed zagraniczną konkurencją, ryzyko kursowe, problemy z zatrudnieniem zagranicznych pracowników, brak możliwości weryfikacji kontrahenta, wysokie koszty - to główne bariery działalności eksportowej wskazywane przez polskie firmy z sektora MŚP - podkreśla PAIH.

Tymczasem przedsiębiorcy, którzy podjęli wyzwanie eksportowe, odnotowują wymierne efekty, o czym świadczą bardzo dobre wyniki polskiego handlu zagranicznego - przekonuje PAIH. Jego wartość, mimo ogólnoświatowego spowolnienia gospodarczego, wzrosła o 7,7 proc. do 951 mld zł w 2018 r. wobec 882 mld w 2017 r. Według prognoz MPiT do końca tego roku handel zagraniczny wzrośnie o 6 proc.

- Wejście na nowy rynek to duże wyzwanie, zwłaszcza dla małych i średnich firm. Dlatego naszą rolą jest m.in. pomoc w zmniejszeniu ryzyka związanego z działalnością na zagranicznych rynkach - mówi Ciurzyńska.

Podkreśla, że przedsiębiorcy, którzy "chcą postawić pierwszy krok za granicą lub planują ekspansję na kolejne rynki świata" będą mogli podczas PAIH Forum Biznesu wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rynkowych oraz panelach sektorowych.  - Wydarzenie skierowane jest do polskich przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, aktywnych eksporterów i przedsiębiorców zainteresowanych eksportem swoich produktów i usług oraz planujących i realizujących inwestycje zagraniczne - wyjaśnia Ciurzyńska.

Podczas Forum każdy przedsiębiorca będzie mógł skonsultować swój pomysł na międzynarodowy projekt z szefami zagranicznych przedstawicielstw PAIH oraz ekspertami sektorowymi Agencji - zapowiada PAIH.

Do dyspozycji uczestników forum będą też partnerzy PAIH z Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, instytucje szczebla centralnego oraz regionalnego, gotowi doradzić w zakresie realizacji projektów eksportowych i inwestycyjnych za granicą - mówi Ciurzyńska. "Specjalny program PAIH Forum Biznesu kierowany jest także do potencjalnych inwestorów w Polsce. Będą oni mogli zapoznać się z warunkami działania w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, która od 2018 roku obejmuje swym obszarem praktycznie cały kraj" - podsumowuje Agencja. (PAIH)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ