PKO BP: wyhamowanie tendencji wzrostowej w sprzedaży detalicznej
W ostatnich miesiącach widoczne jest wyhamowanie tendencji wzrostowej w realnej sprzedaży detalicznej, które ma miejsce pomimo rozszerzenia rządowych programów socjalnych. Perspektywy wzrostu w branży ogranicza rozszerzenie zakazu handlu w niedzielę - uważają analitycy PKO BP komentując piątkowe dane GUS.
Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2020 r. wzrosła o 3,4 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 20,6 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,7 proc. rdr.
"Patrząc na sprzedaż w podziale na typy jednostek widać silne wzrosty sprzedaży tekstyliów odzieży i obuwia (wzrost o 10,5 proc. rdr) oraz mebli, rtv i agd (wzrost o 5,8 proc. rdr), co jest odzwierciedleniem wciąż dobrej sytuacji dochodowej gospodarstw domowych" - podają analitycy w komentarzu.
Zwracają oni uwagę, że w styczniu sprzedaż rosła, chociaż nieco słabiej niż miesiąc wcześniej, sprzedaż samochodów (wzrost o 3,5 proc. rdr) oraz farmaceutyków i kosmetyków (wzrost o 2,9 proc. rdr). Z kolei pod kreską (trzeci miesiąc z rzędu) była sprzedaż żywności (spadek o 0,9 proc. rdr), której ceny wzrosły w ciągu roku o 6,7 proc.
Według PKO BP początek roku przyniósł spadek optymizmu, głównie w kwestii sytuacji gospodarczej kraju, co w połączeniu z rosnącą inflacją może ograniczać apetyt gospodarstw domowych na zakupy, pomimo utrzymującego się realnego wzrostu wynagrodzeń.(PAP)
autor: Łukasz Pawłowski
pif/ skr/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ