Fot. Agata

Fot. Agata

  • Autor: bm
  • 24 lip 2018 15:25 (aktualizacja: 25 lip 2018 12:01)

Polacy urządzają wnętrza - kolejna odsłona raportu sieci Agata

Zdecydowana większość Polaków samodzielnie urządza wnętrza, decyduje o wyborze mebli i dodatków. Nie brakuje jednak osób, które wolą skorzystać z porady eksperta w projektowaniu wnętrz.

Z przeprowadzonego na zlecenie sieci Agata raportu "Jaka szafa, taki dom" wynika, że tylko część osób korzysta z usług projektantów wnętrz, przeważają ci, którzy robią to samodzielnie. Zgodnie z wynikami badań z usług ekspertów w dziedzinie aranżacji, architektów, projektantów wnętrz korzysta tylko 7% Polaków, być może ze względu na to, że proces wyboru specjalisty i pozyskania projektu odpowiadającego naszym potrzebom to spore wyzwanie. Częściej decydują się na to osoby, które od nowa urządzają mieszkanie lub mają taki zamiar (29%) niż ci, którzy są w trakcie odświeżania lub planują poprawę wystroju mieszkania (21%).

Polacy korzystają z usług specjalistów przy tworzeniu projektu aranżacji wnętrz od podstaw. 77% naszych rodaków w ogóle nie zamierza korzystać z usług ekspertów w dziedzinie aranżacji wnętrz. Oznacza to, że zdecydowana większość chce urządzać i odświeżać swoje mieszkania samemu, w oparciu o inspiracje zaczerpnięte z różnych źródeł.

Wolimy samodzielnie urządzać i meblować wnętrza przede wszystkim dlatego, że najważniejsza jest dla nas funkcjonalność. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt ekonomiczny. Korzystanie z usług profesjonalnego dekoratora wnętrz wiąże się z kosztami, które można wykluczyć aranżując mieszkanie samodzielnie. W dobie Internetu i szerokiego dostępu do wielu źródeł inspiracji, proces aranżacji przestrzeni jest znacznie łatwiejszy, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Ważną rolę grają tu same sklepy z wyposażeniem wnętrz, które coraz częściej oferują konkretne aranżacje.

"Widzimy, że bardzo wielu Klientów decyduje się na wybór kompletnych aranżacji, które są prezentowane w ramach ekspozycji w naszych salonach. Aranżowanie przestrzeni jest procesem, w którym uczestniczą wszyscy domownicy. Wybór sofy czy fotela nie jest tylko decyzją zakupową, to element tworzenia ogniska domowego" – komentuje Natalia Nowak, ekspert ds. aranżacji wnętrz Agata S.A.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ