Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: mg
  • 06 wrz 2017 15:38 (aktualizacja: 07 wrz 2017 11:48)

Polska branża meblarska nie płaci zobowiązań w terminie

Co szósty producent mebli w Polsce nie spłaca w terminie swoich zobowiązań – wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów. W sumie branża jest winna wierzycielom 108,6 mln zł - to ponad dwukrotnie więcej niż 4 lata temu. Wśród wierzycieli znajdują się między innymi gminy i banki.

Czytaj też: Wsparcie finansowe dla firm z branży drzewno-meblarskiej

Polska znajduje się w czołówce producentów mebli na świecie. Większość krajowej produkcji trafia na eksport, a odbiorcami polskich mebli są nie tylko Europejczycy. Ubiegłoroczna wartość produkcji sprzedanej osiągnęła rekordowe 42,45 mld zł.

Tym niemniej branża ma problem z terminowym regulowaniem zobowiązań. Spośród 25,9 tys. zarejestrowanych w Polsce firm meblarskich 4.258 posiada status dłużnika. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów, najbardziej zadłużonymi są firmy z województw: mazowieckiego i wielkopolskiego. Przeciętne zadłużenie firmy meblarskiej zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Długów wynosi 25,5 tys. zł. Jednak są wśród nich rekordziści z długami przekraczającymi milion zł. 

W sumie branża meblarska jest winna wierzycielom 108,6 mln zł. Blisko 57 proc. tego zadłużenia (61,8 mln zł) przypada na banki i firmy leasingowe oraz fundusze sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli, najczęściej z sektora finansowego. Na kolejnych pozycjach znajduje się handel (17,47 mln zł) oraz przemysł (11,04 mln zł). Meblarze zalegają też z opłatami za wynajem biur i hal (4,25 mln zł), nie płacą faktur za transport (2,23 mln zł), rachunków za telefon (1,93 mln zł) czy prąd, wodę i gaz (1,72 mln zł).

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ