• Autor: Piotr Sawczuk
  • 03 cze 2014 11:11 (aktualizacja: 04 cze 2014 08:00)

Polska jedną z najlepszych lokalizacji dla inwestorów

Nasz kraj jest coraz bardziej atrakcyjny pod względem działalności produkcyjnej i należy do faworytów inwestorów szukających dobrych lokalizacji w Europie. Polska, wśród 30 państw o największej produkcji przemysłowej, uplasowała się na wysokiej, 13 pozycji.

Badania przeprowadziła firma Cushman & Wakefield. W ubiegłorocznych zestawieniach Polska zajmowała miejsce o 3 oczka niższe niż w tegorocznych. Na szczycie aktualnego rankingu znalazły się Malezja, Tajwan, Korea Płd., Tajlandia i Chiny. W samej Europie, dużą przewagą nad Polską odznaczają się tylko Rosja i Turcja, a tuż przed nami jest Szwajcaria. W rankingu za Polską znalazły się m.in. Szwecja, Austria, Wielka Brytania, Japonia, Francja.

Cushman wskazał dziedziny, które świadczą na rzecz tej dobrej tendencji. Polska jest atrakcyjnym miejscem na inwestycje deweloperskie oraz na rynku nieruchomości biurowych i z przeznaczeniem na działalność handlową. Uwagę zwrócono również na to, że Warszawa stała się finansowym centrum regionu. Ograniczona dostępność pierwszorzędnych lokalizacji z przeznaczeniem na handel, uzależnienie od kapitału zagranicznego, niewielka płynność na rynku wtórnym to cechy, które mają z drugiej strony negatywny oddźwięk na polskim rynku nieruchomości.

  • Potrzeba innowacyjnej działalności produkcyjnej

    Fot. Wiktor Wojciechowski

    Wiktor Wojciechowski, Główny Ekonomista Invest-Banku, doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Międzynarodowych Studiów Porównawczych SGH.
     
    Wysoka pozycja Polski w międzynarodowych rankingach oceniających atrakcyjność lokowania inwestycji na rynku nieruchomości świadczy głównie o tym, że mamy deficyt obiektów handlowych i biurowych. To pozwala inwestorom osiągać na polskim rynku atrakcyjne stopy zwrotu. Pytanie jednak czy te dobre noty Polski na tle innych krajów mogą być powodem do dumy. Moim zdaniem fakt, że rynek deweloperski w Polsce przyciąga zagranicznych inwestorów jest nieistotny z punktu widzenia perspektyw wzrostu gospodarczego i podnoszenia standardu życia w długiej perspektywie. O tym decyduje tempo podnoszenia produktywności, bezpośrednio związane z tworzeniem i wprowadzaniem w przedsiębiorstwach innowacji. To one są źródłem wzrostu gospodarki. Szybki rozwój rynku deweloperskiego nie zastąpi tych innowacji. Uważam, że prawdziwy powód do zadowolenia moglibyśmy mieć wtedy, gdy Polska stanie się atrakcyjnym miejscem do lokowania innowacyjnej działalności produkcyjnej i gdy firmy działające w Polsce będą miały znaczący udział w globalnym postępie technologicznym. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ