Ogólnopolski Kongres Meblarski 2017. Fot. MTP

Ogólnopolski Kongres Meblarski 2017. Fot. MTP

  • Autor: bm
  • 14 wrz 2017 09:49 (aktualizacja: 18 wrz 2017 11:40)

Polskie meble w roku 2030 - o czym dyskutowali eksperci z branży?

Budowanie polskiej marki mebli na rynkach zagranicznych, nacisk na zwiększenie innowacyjności polskiego meblarstwa, optymalizacja produkcji i aktywne poszukiwanie klientów - to podstawowe warunki rozwoju branży, o których rozmawiano podczas Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego w Poznaniu.

ZOBACZ: Furnica 2017 - fotorelacja

Ponad 100 przedstawicieli branży meblowej wzięło udział w II Ogólnopolskim Kongresie Meblarskim, który odbył się 13 września 2017 r. podczas targów Drema, Furnica i Sofab. Uczestnicy spotkania szukali odpowiedzi na pytanie „Jak zostać numerem jeden w Europie?”

"Do 2030 r. chcemy stać się numerem 1 w produkcji mebli w Europie. To znaczy, że musimy zwiększyć wartość produkcji sprzedanej o 150 proc. Aby to się udało muszą zadziałać takie czynniki, jak wydajność produkcji, innowacyjność naszych produktów, wartość dodana, a także działania na rzecz intensywnej ekspansji, budowania marki polskich mebli na rynkach zagranicznych i aktywnego poszukiwania klientów. Targi organizowane w Polsce są jednym z najważniejszych elementów, które wspierają ekspansję zagraniczną" - mówił menedżer Programu Polskie Meble, koordynowanego przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) Tomasz Wiktorski.

Sporo miejsca podczas dyskusji poświęcono innowacyjności w branży meblarskiej, a zwłaszcza postępującej robotyzacji. Przemysł 4.0. w przemyśle meblowym to nie tylko inteligentna, automatyczna obsługa procesu produkcji czy transportu, ale także "smart furniture" - czyli meble pozwalające bez trudu zmieniać aranżacje przestrzeni i łączące w sobie wiele rozmaitych funkcji. To globalne trendy, które w najbliższych latach z pewnością wywrą wpływ na polski rynek meblarski.

Duże zainteresowanie wywarła także prelekcja prezesa zarządu Schattdecor Mirosława Wolskiego na temat zarządzania procesowego. Rewolucyjne rozwiązania stosowane od 1,5 roku w fabryce tej firmy w Tarnowie Podgórnym przynoszą wymierne, pozystywne rezultaty. Ich podstawowym założeniem jest zmiana w systemie zarządzania pozycji pracownika, który z przedmiotu zarządzania staje się jego aktywnym podmiotem, będącym współodpowiedzialnym za projektowanie stanowiska i procesu pracy.

Grzegorz Błażewicz z firmy SALESManago zwrócił uwagę na zalety e-commerce jako sposobu na innowacyjny kontakt z klientem. Przyszłością branży meblowej jest handel online, który notuje bardzo dużą dynamikę wzrostu. Choć wybór i ocena dostępnych produktów nadal odbywać się będzie głównie w realu (np. w showroomach), coraz więcej transakcji dokonywana będzie online, czyli w środowisku umożliwiającym łatwe porównanie cen i wybranie najkorzystniejszej oferty. Kolejny prelegent, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger,  omówił możliwe modele ekspansji zagranicznej (od promocji, poprzez inwestycje aż po ewentualne przejęcia). Kongres zamknęła prelekcja Jerzego Osiki z firmy Promedia: Jak w branży meblarskiej wykorzystać modę na zdrowie?

Organizatorami kongresu była Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Partnerzy strategiczni to: Schattdecor, Staufen, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz KPMG.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ