Fot. Archiwum

Fot. Archiwum

  • Autor: bm
  • 17 kwi 2017 19:31 (aktualizacja: 18 kwi 2017 21:35)

Polskie meble zdobywają rynki zagraniczne

Fakt, że branża meblarska jest jedną z sił napędowych polskiej gospodarki, nie jest już dla nikogo zaskoczeniem. Optymizmem napawa to, że statystyki dotyczące zarówno wielkości, jak i wartości eksportu mebli są coraz bardziej pozytywne i stawiają nas wśród najważniejszych producentów tej grupy produktów na świecie.

Jak informuje Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, polski przemysł meblarski należy do ścisłego grona liderów produkcji mebli na świecie. Oficjalne dane statystyczne zbierane z poszczególnych państw wskazują, że w ostatnich latach Polska awansowała z10. miejsca na pozycję 6 na świecie w produkcji mebli w ujęciu wartościowym.

Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie, z udziałem 6,3 proc. światowego eksportu mebli. Według szacunków wartość produkcji mebli w ubiegłym roku osiągnęła 42,45 mld zł - powiedział Michał Strzelecki, dyrektor biura OIGPM.

Na podium rankingu znajdują się Chiny z produkcją mebli o wartości blisko 160 mld euro. II miejsce zajęły Stany Zjednoczone z rezultatem powyżej 35 mld euro. Z kolei dwa następne miejsca wśród dziesięciu najważniejszych producentów mebli należą do krajów europejskich: Niemcy (16,9 mld euro) oraz Włochy (15 mld euro). Następne 5 i 6 miejsce należą do Indii i Polski z wynikiem odpowiednio 11,4 mld euro i 9,2 mld euro. W 2014 r. Japonia spadła z miejsca 6 na 7 z wynikiem 7,7 mld euro. Do Top 10 producentów mebli na świecie dołączyła w 2014 r. Wielka Brytania zajmując ósme miejsce w rankingu. Wielka Brytania w tym czasie wyprodukowała meble o wartości 7,3 mld euro.

O znaczeniu polskiej branży meblarskiej w kontekście światowym mówi również wysokie miejsce w rankingu wartości (9,99 mld USD ) i wolumenu (3,29 mln ton) eksportowanych mebli w 2015 r. Wypracowane wyniki plasują Polskę na 4. i 2. miejscu odpowiednio w ujęciu wartościowym i wolumenu eksportowanych mebli. Według danych ONZ pod względem wartościowym w eksporcie Polskę w 2015 r. wyprzedziły Chiny (61,47 mld USD), Niemcy (12,23 mld USD) i Włochy (10,63 mld USD).

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ: w najnowszym wydaniu "Mebli Plus"

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ