Stół do jadalni z kolekcji „T7” marki Klose, z systemem rozkładania Tafelrunde. Fot. Klose

Stół do jadalni z kolekcji „T7” marki Klose, z systemem rozkładania Tafelrunde. Fot. Klose

  • Autor: bm
  • 24 kwi 2018 08:38 (aktualizacja: 24 kwi 2018 11:56)

Praktycznie i ponadczasowo - aktualne trendy w jadalni

Trendy w jadalni nie zmieniają się zbyt szybko. Standardowy stół i krzesła zyskują jednak coraz większą funkcjonalność, stają się coraz bardziej uniwersalne, a dzięki najnowszym technologiom i rozwiązaniom materiałowym mogą służyć nam długie lata.

CZYTAJ TEŻ: Trendy w meblarstwie: meble wielofunkcyjne

W jadalni cenimy przede wszystkim ciepło i przytulność, które nieodmiennie kojarzą się z domowymi posiłkami i spotkaniami w gronie rodziny i przyjaciół. Jest to jeden z tzw. megatrendów, lansowanych na międzynarodowych targach meblowych i wnętrzarskich. Wyznaczają one kierunki przede wszystkim w stylu życia, a zaraz potem w tym, co klienci wybierają w sklepach i co chcą mieć w domach. A chcą mieć funkcjonalne meble, jednocześnie ponadczasowe i zgodne z trendami, w miarę możliwości wykonane z naturalnych materiałów, bez nadmiaru zdobień, za to z praktycznymi udogodnieniami – systemami rozkładania, dodatkowymi miejscami do przechowywania itp.

Oddzielna, „pełnowymiarowa” jadalnia czy kącik jadalniany w aneksie kuchennym lub w salonie? To jeden z największych mieszkaniowych dylematów Polaków. „Z uwagi na niewielki metraż naszych mieszkań szczególnie w budownictwie wielorodzinnym, oddzielna jadalnia to często wymarzony luksus, dlatego pomieszczenie to zazwyczaj pełni wiele dodatkowych funkcji.” - mówi Rafał Trawiński, koordynator marketingu w firmie Szynaka Meble. - „Bardzo ważne jest wówczas umiejętne, funkcjonalne i praktyczne jej zagospodarowanie. Jadalnia to bardzo często strefa zawierająca w zależności od upodobań domowników oraz dostępnej przestrzeni użytkowej funkcjonalny, rozkładany okrągły lub prostokątny stół i krzesła, które w powiązaniu ze strefą salonu i otwartej kuchni tworzą we wnętrzu swoistą i przyjazną mikroprzestrzeń. Zalety jadalni z powodzeniem wykorzystujemy także podczas pracy - stół jadalniany bardzo często w zastępstwie klasycznego biurka to coraz częściej praktykowane rozwiązanie.”

W pomieszczeniu, które służy różnego rodzaju aktywnościom, liczy się funkcjonalność, a więc – w przypadku mebli – dobór odpowiednich akcesoriów i okuć, dodatkowe elementy zwiększające komfort użytkowania. Zdaniem Doroty Binkowskiej, właścicielki firmy Mebin, meble powinny być „wyposażone w praktyczne rozwiązania, takie jak system otwierania push to open, zawiasy z cichym domykiem, obrotowe barki czy ledowe oświetlenie witryn z włącznikiem sensorowym.” Ponadto „Stół w jadalni musi być duży, czyli w polskich realiach koniecznie wyposażony w wygodny system rozkładania.”.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ - w najnowszym wydaniu magazynu "Meble Plus"

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ