Zapowiedź nowych kolekcji prezentowanych w Katalogu IKEA 2018. Fot. IKEA

Zapowiedź nowych kolekcji prezentowanych w Katalogu IKEA 2018. Fot. IKEA

  • Autor: mg
  • 30 sie 2017 08:50 (aktualizacja: 31 sie 2017 08:33)

Premiera nowego katalogu IKEA na rok 2018

W dniach 22-24 sierpnia br. miała miejsce oficjalna premiera nowego katalogu marki IKEA na rok 2018. Publikacji patronuje hasło „Zrób miejsce na życie”. Katalog prezentuje nie tylko nowości produktowe, ale i innowacyjne pomysły na aranżację domu. Marka wprowadziła także zmiany w komunikacji marketingowej.

Katalog IKEA 2018 liczy 324 strony (plus 4 strony okładki). Został wydrukowany w nakładzie 203 mln egzemplarzy w 35 językach i jest dostępny w 52 krajach. Liczba egzemplarzy dystrybuowanych w Polsce sięga blisko 7 mln sztuk. Tegoroczna edycja katalogu skupia się na pokoju dziennym, jako tym miejscu w domu, w którym przez całą dobę tętni życie.

Zmiana – to słowo klucz do zrozumienia idei katalogu IKEA 2018, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Zrób miejsce na życie”. Urbanizacja, łatwość przemieszczania się i zmiany w trybie pracy sprawiły, że domy oraz mieszkania, a szczególnie pokoje dzienne spełniają teraz znacznie więcej funkcji niż w przeszłości. IKEA wychodzi naprzeciw potrzebom ich mieszkańców. Oferuje jeszcze więcej prostych i przystępnych cenowo rozwiązań, aby w domu znalazło się miejsce na wszystko to, co kochamy oraz czego potrzebujemy. W naszej komunikacji skupiamy się na zwykłych ludziach i codziennych sytuacjach. Tym razem pokazujemy życie przez pryzmat zmian – niekoniecznie tylko tych diametralnych, jak np. narodziny dziecka, gdy dla każdego oczywiste jest w konsekwencji przearanżowanie wnętrza, ale także tych niewielkich, z pozoru słabo zauważalnych. Mowa tu chociażby o zmianie pory roku czy dnia, co również może i powinno inicjować nowe myślenie o wyposażeniu naszych mieszkań – podkreśla Michał Pronobis-Proński, lider komunikacji IKEA Retail w Polsce, odpowiedzialny za kampanię katalogową.

Wersję drukowaną katalogu uzupełniają wersja cyfrowa i specjalna aplikacja. Wariant cyfrowy występuje w 69 odmianach językowych oraz 3 różnych layoutach zoptymalizowanych pod kątem różnych rodzajów mediów (komputer stacjonarny/laptop, smartfon/tablet i Apple TV). Z kolei aplikacja zawiera pogłębione treści, w tym filmy nawiązujące do wersji drukowanej katalogu.

Zmiany zaszły także w obszarze komunikacji marki. Od 21 sierpnia br. IKEA we współpracy z polskim oddziałem agencji Saatchi & Saatchi IS rozpoczyna działania w ramach nowej platformy komunikacyjnej „IKEA. Niech Żyje Dom!”. Jej otwarciem jest kampania pod hasłem „Życie to zmiany, zrób na nie miejsce. IKEA. Niech Żyje Dom!”.

Poprzednie hasło platformy komunikacyjnej IKEA brzmiało „IKEA. Ty tu urządzisz”, a dotychczasowe działania marki były ściśle z nią związane. Hasło „IKEA. Niech Żyje Dom!” ucieleśnia nową wizję IKEA na polskim rynku. Jego znaczenie opiera się na dwuznaczności – z jednej strony na celebracji domowego życia, w której marka IKEA chce pomóc, ale także na dopasowaniu swojego domu do stale zmieniających się warunków. Co ciekawe bowiem, wiele zmian, z których składa się nasze życie, nie znajduje odzwierciedlenia w naszych domach. IKEA chce, by polskie domy były pełne życia, by żyły wraz ze swoimi domownikami – komentuje Filip Fiedorow, dyrektor marketingu IKEA Retail w Polsce.

Najnowszy spot IKEA jest powiązany z ideą nowej platformy komunikacyjnej marki oraz hasłem nowego Katalogu IKEA 2018. Spot pokazuje, że życie składa się z dużych i małych zmian, na które warto zrobić miejsce w swoim domu.

Spot wizerunkowy trwa 45''. Materiał występuje również w krótszej wersji trwającej 30''. Poza kampanią wizerunkową w mediach pojawią się dwa spoty produktowe, 15'', o nowościach katalogowych oraz o produktach z katalogu, które w tej edycji mają obniżone ceny. Oba nurty kampanii prowadzone są w TV, internecie, social mediach poprzez współpracę z influencerami, w prasie, radiu, OOH i wybranych kinach.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ