Panel dyskusyjny - Forum Branży Meblowej. Fot. PTWP

Panel dyskusyjny - Forum Branży Meblowej. Fot. PTWP

  • Autor: Beata Michalik
  • 17 lut 2017 10:20 (aktualizacja: 20 lut 2017 09:56)

Produkcja mebli – warto inwestować w technologię

O roli technologii w procesie produkcji mebli i o jej wpływie na finalny sukces producenta rozmawiali uczestnicy panelu dyskusyjnego pt. „Polska branża zbroi się – produkcja mebli tapicerowanych”, który odbył się 16 lutego 2017 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Dyskusja była częścią Forum Branży Meblowej – wydarzenia towarzyszącego „4 Design Days” w Katowicach. Udział w niej wzięli: Holger Max-Lang – dyrektor sprzedaży na Centralną i Wschodnią Europę firmy Lectra Deutschland, Dariusz Domagała – specjalista w dziedzinie systemów organizacyjnych produkcji, współpracujący z włoską firmą Tornaghi i prowadzący własną firmę wykonującą prototypy mebli, Piotr Domański – Specjalista ds. Optymalizacji Produkcji,współpracujący między innymi z firmą ITM, Marek Nowogrodzki – Prezes Zarządu firmy Mebelplast. Dyskusję moderował prof. Jerzy Smardzewski, kierownik Katedry Meblarstwa na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Punktem wyjścia do rozmowy o technologii w produkcji mebli tapicerowanych i nie tylko było wystąpienie Holgera Max-Lang z firmy Lectra Deutschland na temat: "Współpraca, wiedza, innowacja – nowa era w produkcji mebli tapicerowanych". Przedstawił on pakiet rozwiązań dedykowanych firmom, które w procesie produkcyjnym wykorzystują tkaniny i skóry. Lectra proponuje optymalizację procesu produkcji, która jest możliwa między innymi dzięki zastosowaniu specjalnych maszyn do cięcia tkanin i skóry, wraz z odpowiednim oprogramowaniem.

Paneliści podczas dyskusji podkreślali ważną rolę, jaką pełnią zintegrowane systemy informatyczne sterujące maszynami i to, jak istotna jest pełna integracja maszyn z oprogramowaniem. „Jeśli nie wyposażymy firmy w programy informatyczne, nie jesteśmy w stanie zrealizować zamówień w ramach określonych terminów dostaw” - mówił Piotr Domański, specjalista ds. optymalizacji produkcji. „Do tego niezbędne są maszyny łatwo przestawiające się – takie, które po przestawieniu mają dokładnie taką samą jakość produkcji.”

Podczas dyskusji poruszono również temat przygotowania zespołu pracowników do obsługi parku maszynowego. Konkluzja była jedna i zgodzili się co do niej wszyscy uczestnicy panelu – tylko odpowiednia równowaga pomiędzy inwestowaniem w maszyny, a dbałością o wyszkolenie wykwalifikowanego zespołu daje gwarancję, że produkcja będzie przebiegała sprawnie, a jej koszty będą zminimalizowane.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ