Jedna z elbląskich fabryk firmy Meble Wójcik. Fot. Mariusz Golak

Jedna z elbląskich fabryk firmy Meble Wójcik. Fot. Mariusz Golak

  • Autor: mg
  • 20 gru 2016 11:19 (aktualizacja: 22 gru 2016 11:59)

Przemysł meblarski kontynuuje trend wzrostowy

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, produkcja sprzedana przemysłu w listopadzie br. wzrosła o 3,3 proc. w ujęciu rok do roku, a w porównaniu do października tego roku była wyższa o 1,9 proc. Na tym tle szczególnie dobrze prezentuje się branża meblarska - produkcja mebli wzrosła o 12,2 proc.

W stosunku do listopada ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu. Najwyższy wzrost odnotowano w segmencie produkcji mebli - wyniósł on aż 12,2 proc. Tym samym tegoroczny trend wzrostowy został utrzymany. Wszystko wskazuje na to, że rok 2016 będzie rekordowy zarówno pod względem wielkości produkcji, jak i sprzedaży mebli.

Dane GUS zaskakują pozytywnie, tym bardziej, że ekonomiści oczekiwali w listopadzie wzrostu na poziomie 2 proc. Jednak wyniki pokazały, że zarówno produkcja, jak i sprzedaż rosły w ostatnim miesiącu szybciej niż spodziewali się tego eksperci. Należy jednak pamiętać, że wyniki listopadowe są wyraźnie słabsze od notowanych w sierpniu, który był najlepszym tegorocznym miesiącem pod względem produkcji. Specjaliści tłumaczą to m.in. hamującym wzrostem PKB.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej opracowywane są na podstawie informacji przekazywanych przez podmioty gospodarcze zatrudniające powyżej 9 pracowników.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ