Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: PAP
  • 02 paź 2019 21:15 (aktualizacja: 07 paź 2019 09:45)

Raport: w firmach rodzinnych większa stabilność zatrudnienia

W firmach rodzinnych stabilność zatrudnienia jest wyższa niż w przedsiębiorstwach nierodzinnych, szybciej podejmowane są też w nich decyzje - wynika z opublikowanego  raportu na temat firm rodzinnych.

Jak wskazali eksperci Instytutu Biznesu Rodzinnego w raporcie "Pracownicy o firmach rodzinnych. Czy +rodzinność+ firmy ma znaczenie?", 55 proc. badanych uważa, że stabilność zatrudnienia jest w firmach rodzinnych wyższa niż w nierodzinnych. "Wynika to z wielu czynników, głównym z nich jest fakt, iż firmy rodzinne podejmują decyzje w dłuższym horyzoncie czasowym, mając na uwadze nie coroczne czy kwartalne wyniki, a utrzymywanie wartości przez lata i pokolenia" - czytamy.

Dodano, że przedsiębiorcy rodzinni postrzegają zatrudnienie bardziej długoterminowo, co sprawia, że pracownicy/kandydaci czują się bardziej związani z firmami rodzinnymi i rzadziej podejmują decyzje o zmianie pracy.

"Aż 83 proc. respondentów docenia płaską strukturę organizacyjną w firmach rodzinnych. Pracownicy mają poczucie dostępności osób decydujących, cenią możliwość rozmowy z właścicielami firmy" - wynika z raportu. Ponadto, 66 proc. badanych uważa, że w firmach rodzinnych procesy decyzyjne są podejmowane szybciej niż w firmach nierodzinnych, co jest "walorem w zwiększaniu elastyczności działań".

Jednocześnie - zdaniem 36 proc. badanych - firmy rodzinne "nie wyróżniają się stymulowaniem pracowników do kreatywnego działania". Zdaniem autorów raportu to wynik tego, że właściciele czują się zobowiązani do wyznaczania nowych pomysłów i kreowania wizji rozwoju, nie zawsze mając świadomość, że zaangażowanie pracowników w proces tworzenia przyszłości może znacząco wspomóc dynamiczny rozwój firmy.

Firmy rodzinne uważane są za bardziej innowacyjne niż pozostałe przez 15 proc.. "Sukcesorzy w najbliższych latach będą więc musieli skupić się na poprawie innowacyjności i będą istotnie zainteresowani rekrutacją doświadczonych managerów, którzy z odwagą wprowadzą potrzebne zmiany" - czytamy.

Problemem firm rodzinnych jest też faworyzowanie członków rodziny - na to, że nepotyzm jest tam problemem wskazuje 49 proc. ankietowanych. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ