Targi "Drema 2013" w Poznaniu. Fot. Archiwum

Targi "Drema 2013" w Poznaniu. Fot. Archiwum

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:00

Reportaż: Kierunek: automatyzacja

Tegoroczne targi „Drema” potwierdziły, że wśród producentów mebli wzrasta zainteresowanie automatyzacją procesów technologicznych. Coraz popularniejsze stają się programy komputerowe wspomagające proces przygotowania produkcji.

Pomimo że targi „Drema 2013” nie obfitowały w liczbę zwiedzających, wystawcy w znacznej większości nie narzekają. Tak czy inaczej, korzystne kontrakty handlowe zostały zawarte. Targi „Drema” nie zaskoczyły nas frekwencją zwiedzających, gdyż każdy spodziewał się mniejszego zainteresowania w tym roku, w związku z targami „Ligna” w Hanowerze, odbywającymi się niedługo po „Dremie” - powiedział Sławomir Pichit z firmy Leitz Polska. Klienci firmy Leitz Polska interesowali się pełną ofertą narzędzi dla producentów mebli, drzwi i okien, podłóg, a także tartaków i małych zakładów stolarskich.

W Poznaniu firma Felder na powierzchni 700 m2 zaprezentowała ok. 50 maszyn, wszystkich trzech marek: Hammer, Felder i Format-4. Przekrój oferty był szeroki, znalazły się w niej obrabiarki standardowe typu pilarki formatowe, strugarki, frezarki, maszyny wieloczynnościowe, uzupełniły ją obrabiarki specjalne jak okleiniarki, szlifierki szerokotaśmowe i pilarka panelowa oraz technologicznie wysoko zaawansowane, sterowane numerycznie centra obróbcze. 

W tegorocznych targach „Drema” wzięły udział m.in. firmy: Agencja AMK, Cehisa, Dobre Maszyny, DROMA, Faba, Famad, Fanum, Felder Group, Gomad, Herr-Holz, Homag, Imos, Ita, Ita Tools, IMA Polska, Intex, Italcomma, Isowent, Jaroma, Jowat Polska, Leitz, Leuco, Metal-Technika, Prebena, Rema, Ro-Ma, Schelling Polska, Scherwin-Williams, SCM Group Polska, Teknika, Trehus Design, Weinig.

Szybkość i wydajność

Zainteresowanie automatyzacją procesów technologicznych na rynku maszyn do produkcji mebli potwierdza m.in. Piotr Domański z firmy IMA Polska. Nadeszła nowa epoka – firmy, bez względu na to, czy to duże czy małe zakłady stolarskie, są zarządzane przez systemy komputerowe. – mówi Piotr Domański.

Współczesny przemysł drzewny jest kształtowany poprzez takie oczekiwania producentów mebli, jak: najniższy koszt wytworzenia, wysoka jakość wykonania oraz duża elastyczność produkcji. Zdaniem wystawców, cechą charakterystyczną dzisiejszego przemysłu meblarskiego jest duża różnorodność używanych materiałów i półfabrykatów, co jest efektem dużej konkurencji, która wymusza na producentach dużą atrakcyjność wyrobu, przy zachowaniu niskich cen produktów.

Wzrost zainteresowania maszynami przeznaczonymi do produkcji mebli na indywidualne zamówienie zauważa również Andrea Santi z SCM Group Polska. Klienci zwracają uwagę obecnie na produkcję typu „batch 1”, pozwalającą na szybkie przezbrojenie, szybkie zmiany parametrów w kodzie kreskowym.

Dynamika i jakość obróbki

Rozwiązania technologiczne firmy IMA Polska zapewniają zwiększenie produktywności, co oznacza maksymalną dynamikę pozwalającą na zminimalizowanie czasu obróbki, zwiększoną trwałość narzędzi przez zredukowanie czasu czyszczenia oraz najwyższą jakość obróbki. Na targach „Drema 2013” IMA Polska zaprezentowała m.in. okleiniarkę „Novimat Contour R3”, wyposażoną w wieloprofilowy agregat do kopiowania naroży „KFA 20”; centrum obróbcze „Bima Gx30” - nowość targową, charakteryzującą się konstrukcją ruchomego portalu napędzanego z dwóch stron.

W ostatnich latach można zaobserwować rosnącą popularność kilku technologii, które zaistniały w przemyśle drzewnym. Są to na przykład maszyny do wykańczania wąskich powierzchni płyty komórkowej, stosowane głównie w dużym przemyśle. Pozwalają one na stosowanie tańszego i lżejszego materiału. Do istotnych technologii należą też agregaty klejowe wykorzystywane w okleiniarkach firm Brandt i Homag do pracy z klejami poliuretanowymi. 

Wśród nowości firmy Felder Group Polska był spiralny wał strugarski „Silent Power”, nagrodzony „Złotym Medalem” targów „Drema”. Przełomowość tego wału bazuje na geometrii spiralnie ułożonych noży, których płynny zbiór zapewnia doskonałe wyniki strugania niezależnie od gatunku drewna.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ