Biurko Levitate Grupy Nowy Styl. Fot. Grupa Nowy Styl

Biurko Levitate Grupy Nowy Styl. Fot. Grupa Nowy Styl

  • Autor: mg
  • 10 lip 2018 09:47 (aktualizacja: 10 lip 2018 12:42)

Rośnie rynek mebli kontraktowych w Europie - raport CSIL

Według autorów raportu CSIL, wartość europejskiej produkcji mebli i artykułów przeznaczonych na rynek kontraktowy wynosi obecnie ok. 10 mld euro i systematycznie rośnie.

Rynek kontraktowy to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące wyposażenie takich obiektów, jak hotele, biura, restauracje, szpitale, lotniska, kluby, sklepy, butiki itp. Wśród produktów z nim związanych meble odgrywają jedną z najważniejszych ról.

Zdaniem autorów raportu, coraz większe znaczenie na rynku kontraktowym mają projekty niestandardowe, realizowane z myślą o konkretnych obiektach. Z tego względu w procesie decyzyjnym odnośnie wyboru mebli rośnie rola pracowni architektonicznych, odpowiedzialnych za daną inwestycję. Tym m.in. należy tłumaczyć rosnącą liczbę showroomów z meblami kontraktowymi, powstającymi w Londynie, który uważany jest za centrum światowej myśli architektonicznej.

W ostatnich 2 latach obserwuje się szczególnie dynamiczny przyrost produkcji mebli kontraktowych. Prym w tym segmencie wiodą Niemcy i Wielka Brytania. Głównymi odbiorcami tego typu produkcji są hotele i biura. Trafia tam ponad 60 proc. wszystkich wyprodukowanych w Europie mebli kontraktowych. Głównym kanałem dystrybucyjnym wciąż jest handel detaliczny.

Autorzy raportu CSIL zwracali uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich 5 lat nastąpiła duża koncentracja rynku producentów mebli kontraktowych. Jego większość należy do 20 czołowych europejskich firm, które stale umacniają swoją pozycję. Poza Starym Kontynentem, ich meble coraz częściej trafiają do krajów Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, Ameryki Północnej, Azji i Rosji.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ