W kolekcji Porti firmy Szynaka Meble zastosowano lite drewno dębowe w dwóch wybarwieniach. Fot. Szynaka Meble

W kolekcji Porti firmy Szynaka Meble zastosowano lite drewno dębowe w dwóch wybarwieniach. Fot. Szynaka Meble

  • Autor: mg
  • 03 lis 2017 08:45 (aktualizacja: 06 lis 2017 15:11)

Rośnie sprzedaż mebli drewnianych na rynku polskim

Mimo wysokiej ceny, wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością; choć niosą ze sobą pokaźny bagaż tradycji, bez problemu wpisują się w aranżację nowoczesnych, modnych aktualnie wnętrz – meble z drewna z roku na rok notują wzrost sprzedaży nie tylko na rynkach zagranicznych, ale i w kraju.

Meble wytwarzane z litego drewna od wielu lat sytuowane są wśród towarów z wyższej półki, a ich producenci zyskali miano meblarskiej elity. Ich wyjątkowość wynika z dbałości o wysoką jakość wykonania, a także szlachetności naturalnego surowca. Nic dziwnego, że – ze względu na znaczną cenę – zwykle trafiają na rynki zagraniczne, choć znajdują odbiorców również w kraju.

Z jednej strony ich rangę buduje wieloletnia tradycja i przekonanie o ponadprzeciętnej trwałości (dla wielu jest to zakup na lata), zaś z drugiej – rosnąca moda na rozwiązania i materiały proekologiczne w aranżacji wnętrz. Świadomość zakupowa klientów w tym zakresie jest bowiem coraz większa. 

Powrót do natury

Niepowtarzalny klimat we wnętrzu, naturalny charakter i elegancki styl – to najczęstsze argumenty, które padają z ust klientów decydujących się na kupno mebli z litego drewna. Zwykle są to ludzie, którzy swoje najbliższe otoczenie traktują jako dowód ponadprzeciętnej pozycji i statusu społecznego, bądź też tacy, którzy w świadomy sposób aranżują dom lub mieszkanie w poszukiwaniu utraconego kontaktu z naturą. Pierwsi widzą w drewnie materiał będący oznaką luksusu, drudzy zaś – cenią je za naturalny charakter. Niezależnie od intencji kupującego meble wyprodukowane z litego drewna tworzą we wnętrzu niepowtarzalny klimat i są wyznacznikiem eleganckiego stylu. Nie należy przy tym zapominać, że zwykle traktuje się je w kategoriach zakupu na długie lata. To wszystko sprawia, że klient ma poczucie wyjątkowości zakupu, a producent mebli ową wyjątkowość przekuwa na sukces rynkowy.

Produkcja wsparta tradycją

Wytwarzanie mebli drewnianych w Polsce ma przebogatą tradycję, ale grono liczących się na rynku producentów nie jest zbyt duże. Często są to firmy mogące pochwalić się wielopokoleniowym doświadczeniem.

Wśród gatunków drewna wykorzystywanych do produkcji tego typu mebli niepodzielnie króluje dąb, choć stosowane jest również drewno bukowe, brzozowe i sosnowe. W ostatnim czasie coraz chętniej producenci sięgają także po orzech amerykański.

W trend „naturalnej” aranżacji wnętrz wpisują się również meble fornirowane naturalnymi okleinami, które – podobnie jak wykonane z litego drewna – sytuowane są w grupie produktów adresowanych do najbardziej wymagających klientów. Zachowują właściwości i urok mebli bazujących na naturalnych komponentach, a przy tym są tańsze od „litych” odpowiedników. 

Wartość dodana

Co w przypadku mebli z drewna jest wartością dodaną, która uzasadnia wyższą cenę? Odpowiedzi jest wiele – wzornictwo, bogactwo rozwiązań funkcjonalnych, wysoka jakość zastosowanych komponentów, naturalność… Trzeba przy tym pamiętać, że meble tego typu dalece wykraczają poza standard modeli, które kupuje się z myślą o spełnieniu konkretnych funkcji użytkowych. Nic dziwnego, że prowadnice i zawiasy z systemem cichego domyku czy oświetlenie LED są w tym przypadku oczywistością.

Meble z litego drewna są eleganckie, masywne i solidne. Ich bryły zwykle wpisują się w klasyczną stylistykę, stojącą pod znakiem regularnych podziałów i stonowanych wybarwień. Tym niemniej ostatnimi czasy meble tego typu projektowane są także z myślą o nowoczesnych wnętrzach. Niezależnie jednak od preferowanej stylistyki na pierwszy plan wysuwają się walory drewna, przejawiające się w jego kolorystyce, fakturze, usłojeniu. Często przy tym akcentowane są ślady działania natury, które podkreślają niepowtarzalny charakter mebli.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ