• Autor:
  • 27 gru 2013 18:02

Rosyjska inwestycja Pfleiderera zakończona

8 września br. w Nowgorodzie Wielkim odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej w Rosji fabryki koncernu Pfleiderer. Wartość tej największej w Rosji polskiej inwestycji wyniosła ok. 90 mln euro.

Rosyjski zakład Pfleiderer OOO jest w 100% własnością spółki Pfleiderer Grajewo, której ponad 60% akcji należy do niemieckiego koncernu Pfleiderer AG, mającego 11 fabryk w Europie i 8 w Ameryce Północnej, specjalizujących się w produkcji płyt meblowych, paneli podłogowych itp.

Budowa rosyjskiej fabryki rozpoczęła się pod koniec 2004 r. Od września br. praca odbywa się w niej w systemie trzyzmianowym, a osiągane moce produkcyjne to 300-400 tys. m3 płyt w skali roku. Docelowo wydajność zakładu ma wynieść 500 tys. m3 rocznie, a poziom sprzedaży w analogicznym przedziale czasowym – 85 mln euro.

W rosyjskiej fabryce produkowane są płyty wiórowe (10% mocy produkcyjnych całego koncernu) i płyty MDF (5% mocy produkcyjnych całego koncernu). Sprzedaż w 50% będzie opierać się na dużych zamówieniach z regionu Moskwy i St. Petersburga. Druga połowa trafiać będzie dalej – za Ural, do Kazachstanu itp. Rosyjska fabryka m.in. przejęła kontrakty dotychczas realizowane przez Pfleiderer Grajewo.

Podczas otwarcia Pfleiderer OOO odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Hans Overdiek, prezes Zarządu koncernu Pfleiderer, Paweł Wyrzykowski, prezes Zarządu Pfleiderer Grajewo i Pfleiderer Prospan, oraz Peter Sattelkow, dyrektor generalny Pfleiderer OOO. Jedną z najistotniejszych informacji przekazanych podczas spotkania z prasą była zapowiedź dalszych rosyjskich inwestycji tej firmy. Hans Overdiek poinformował o planach uruchomienia dwóch kolejnych zakładów w Rosji. Warunkiem rozpoczęcia realizacji tych planów jest prawidłowe funkcjonowanie fabryki w Nowgorodzie i zakończenie prac nad strategią rozwoju koncernu. Już teraz wiadomo, że firma zamierza przeznaczyć na rozwój ok. 500 mln euro. Przewidywana wartość inwestycji w rosyjskie fabryki to 100-150 mln euro.

Kolejną dużą inwestycją, realizowaną równolegle przez Pfleiderer Grajewo jest budowa fabryki cienkich płyt MDF w Grajewie, która rozpoczęła się w listopadzie 2005 r. Podjęcie produkcji w tym zakładzie planowane jest na maj 2007 r. Uruchomienie tej fabryki ma przyczynić się do wzmocnienia pozycji koncernu Pfleiderer wśród producentów płyt laminowanych w Europie. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ