Stoisko firmy Felder Group Polska. Fot. archiwum

Stoisko firmy Felder Group Polska. Fot. archiwum

  • Autor: uk
  • 27 gru 2013 18:01

Rozwiązania na miarę czasu

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego „Drema”, która odbyła się w dniach 31 marca – 3 kwietnia, zaprezentowano nowości, pozwalające na uzyskanie wysokiej jakości elementów meblowych. Położono również nacisk na oszczędność czasu, kosztów produkcji oraz miejsca.

Poznańskie targi „Drema 2009” pokazały się od optymistycznej strony – w branży maszynowej nie narzekano na spadek sprzedaży z powodu ogólnoświatowego kryzysu. Wręcz przeciwnie – firmy wskazywały na wzrost sprzedaży w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Nie zabrakło zamówień również na targach „Drema”.

Zdaniem Piotra Domańskiego, prezesa Zarządu firmy IMA Polska, targi „Drema” przyniosły sukces. Potwierdzają to również inni wystawcy oraz organizator targów – MPT: W tym roku odczuliśmy zwiększoną presję pod względem oczekiwań ze strony uczestników targów. Jednakże z przeprowadzonej podczas targów ankiety wynika, że polski rynek nie padł ofiarą światowego kryzysu i istnieją tutaj dosyć dobre perspektywy. Świadczy o tym duże zainteresowanie nowymi technologiami oraz jakość prowadzonych na stoiskach konkretnych rozmów biznesowych – mówi Hanna Ochnik-Pawłowska, dyrektor targów „Drema” i „Furnica”. Na targach „Drema” nie zabrakło wiodących firm, m.in. IMA Polska, Homag Polska, Weinig, SCM Group Polska, Schelling Polska, czy Felder Group Polska oraz organizacji branżowych, tj. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce.

Na targach obecna była także Europejska Federacja Producentów Maszyn i Narzędzi „Eumabois”. Podczas konferencji prasowej przedstawiono program kampanii „Choose the original – choose the success”, której celem jest obrona własności intelektualnej producentów maszyn. Kampania podkreśla potrzebę wyboru oryginalnych urządzeń i technologii, które są rezultatem doświadczenia, procesu badawczego i zaangażowania.

Maszyny na medal

Klienci interesowali się zarówno nowościami firmy IMA Polska – jednostronną okleiniarką do wąskich płaszczyzn „Quadromat TS”, okleiniarką „Novimat Contour”, która otrzymała „Złoty Medal” Międzynarodowych Targów Poznańskich, jak i innymi maszynami z oferty. Rozwiązania te zapewniają efektywną pracę i najwyższą jakość obrabianych elementów. Nawiązaliśmy kontakt z nowymi kontrahentami, mamy wiele zamówień – powiedział Piotr Domański. Jednostronna okleiniarka do wąskich płaszczyzn „Quadromat TS”, wyposażona w zintegrowany powrotny transporter elementów, umożliwia obsługę maszyny przez jednego operatora. W maszynie „Quadromat TS” element okleinowany i obrabiany jest w czasie jego posuwu do przodu i w ruchu powrotnym. Kopiowanie naroży odbywa się przy zatrzymanym posuwie elementu. A to umożliwia uzyskiwanie wysokiej jakości obrabianych naroży. W związku z tym, że element wraca z powrotem do pracownika, obsługującego maszynę, nie ma konieczności przenoszenia elementu z końca maszyny do jej początku. Ma to istotne znaczenie w przypadku elementów ciężkich takich, jak płyty robocze. Maszyna wyposażona jest w agregat frezujący, agregat okleinujący, agregat kopiujący naroża, cyklinę płaską, cyklinę profilową, a także w agregat polerujący. Do jej zalet należą także: łatwe sterowanie za pomocą ekranu dotykowego, oszczędność powierzchni. Okleiniarka ta może idealnie współpracować w połączeniu z centrum obróbczym CNC tzn. jedna osoba może obsługiwać dwie maszyny naraz. Okleiniarkę jednostronną „Novimat Contour” cechuje wyposażenie, m.in. w agregat wielofunkcyjny (MFA), napędzany przez napędy servo. Pozwala to stosować niedużą lukę między elementami przy okleinowaniu poprzecznym. Dwupunktowy mechanizm agregatu MFA umożliwia automatyczne przestawienie z obrzeża cienkiego na grube. Agregat ten pracuje przy maksymalnej szybkości posuwu wynoszącej 20 m/min, przy luce między elementami około 450 mm.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ