• Autor: ap
  • 27 gru 2013 18:01 (aktualizacja: 29 cze 2012 00:00)

Rynek mebli dla najmłodszych klientów

Meble dla dzieci i młodzieży to prężnie rozwijający się segment rynku meblarskiego. Do niedawna traktowane jako produkcja niszowa i poboczna, dziś notują zauważalny wzrost sprzedaży.

W opinii specjalistów segment mebli dziecięcych i młodzieżowych, podobnie jak cała branża meblowa, jest silnie rozdrobniony, ale nadal jest rynkiem mocno rozwijającym się. Nic dziwnego. Inwestowanie w nowe obszary branży meblowej pozwala producentom zwiększyć wartość sprzedaży, i co najważniejsze wzbogaca ofertę produktową.

Meble dziecięce i młodzieżowe stanowią część naszej marki od drugiego roku jej istnienia na rynku polskim. Dla nas jest to więc bardzo ważna nisza. Stanowi o kompletności oferty i co najważniejsze wzbogaca markę. – mówi Piotr Wójcik, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Meble Wójcik.

Jest też o co walczyć, bo choć liczba rodzących się dzieci z roku na rok spada, młodzi konsumenci są wciąż dużą i znaczącą grupą uczestników rynku. Populację dzieci poniżej 14 roku życia w Unii Europejskiej szacuje się na ponad 80 milionów, a w Polsce młodzi konsumenci obecnie stanowią blisko 19 proc. ogółu ludności (dane GUS).

Z perspektywy producentów mebli bardzo ważne są też zmiany, które zachodzą w mentalności Polaków. Z roku na rok coraz bardziej potrzeby i oczekiwania dzieci są dostrzegane i uwzględniane w decyzjach zakupowych rodziców. Kluczowe jest także to, że dzieci są coraz bardziej świadomymi klientami i często to właśnie one decydują, jaki mebel stanie w ich pokoju.

Finalną decyzję podejmują oczywiście rodzice, ale zazwyczaj sugerują się wyborem dokonanym przez samych zainteresowanych, czyli w tym wypadku nieco starsze dzieci. Nie można jednak zapomnieć, iż przy wprowadzaniu nowej oferty ważne jest to, by meble spełniały podstawowe oczekiwania zarówno jednych, jak i drugich. Rodzice oczekują z reguły, by asortyment skierowany do najmłodszych użytkowników spełniał wymogi bezpieczeństwa, a dzieci, aby był ciekawy wzorniczo. – potwierdza Mariusz Serafin, dyrektor ds. marketingu i aranżacji w firmie Black Red White.

Podobne tendencje zauważają przedstawiciele salonów meblowych.

Naszym zdaniem młody klient stał się wymagający. Ma swoje zdanie, poczucie estetyki i rosnącą potrzebę podejmowania samodzielnych decyzji. Obserwujemy, że wybór mebli zazwyczaj odbywa się w pełnej konsultacji obu stron – rodziców i dzieci. Rodzice zwracają większą uwagę na funkcjonalność i jakość produktu, starając się przy tym kontrolować przewidziany wcześniej budżet zakupowy, młodzież w wyborze kieruje się oryginalnością i designem mebla. – dodaje Bogumiła Buliszak-Włudyka dyrektor ds. merchandisingu w sklepach meblowych Abra.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ