• Autor: Anna Żamojda
  • 27 gru 2013 18:02

Rynek mebli skrzyniowych w Polsce - dwie strony medalu

Polscy producenci mebli skrzyniowych oceniają obecną sytuację tej branży jako dobrą, a nawet bardzo dobrą. Z drugiej strony, podnoszą też kwestię deficytu surowca i rosnących cen materiałów, co w konsekwencji musi przełożyć się na znaczne podwyżki cen mebli.

Polskie meblarstwo - opinie z branży

Zdaniem Macieja Formanowicza, prezesa Fabryk Mebli Forte i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, sytuacja całego polskiego meblarstwa jest bardzo dobra: Można powiedzieć, że Polska osiągnęła w ostatnich latach pozycję międzynarodowego meblarskiego mocarstwa. Jesteśmy czwartym na świecie eksporterem mebli. Polski przemysł meblarski dostarczył w ubiegłym roku 15 mld zł nadwyżki w bilansie handlu zagranicznego. Można niemal z pewnością prognozować, że wartość tej nadwyżki będzie co roku wzrastać.

Także w opinii Franciszka Bieńka, właściciela firmy Jafra, sytuacja producentów mebli skrzyniowych uległa poprawie. Uważa on, że wpłynął na to przede wszystkim klimat inwestycyjny, który w ostatnim czasie jest widoczny we wszystkich branżach przemysłowych, a także dostępność nowych i coraz tańszych materiałów stosowanych w produkcji.

Izabela Nalewska-Koper, manager director firmy Intermeble, przewiduje, że w najbliższym czasie najbardziej dokuczliwym aspektem produkcji mebli skrzyniowych będzie deficyt surowca – i co za tym idzie – jego coraz wyższe ceny. Analizując prognozy rynkowe spodziewamy się, iż w przyszłym roku nastąpi znaczna, bo ok. 25% podwyżka cen drewna – podkreśla. – Taka sytuacja dla wielu, szczególnie mniejszych producentów, może być bardzo trudna. Niestety te firmy, które nie zdołają przystosować się do tych warunków, znikną z rynku.

Również Maciej Formanowicz jest zdania, że dużym problemem jest wzrost cen surowców, który nieuchronnie pociągnie za sobą wzrost cen mebli.

Mocny rynek krajowy...

Z pewnością wielkim powodem do zadowolenia producentów może być boom na meble w Polsce. Po latach posuchy przyszło znaczne ożywienie na rynku krajowym, będące konsekwencją m.in. inwestycji na rynku budowlanym. Mówi o tym m.in. Wiesław Wajnert, właściciel firmy Meble Wajnert: Od pewnego czasu zauważyć można poprawę koniunktury na rynku meblarskim w Polsce. Jednym z elementów, który zapewne na to wpłynął jest utrzymujący się boom na rynku nieruchomości. Producenci mebli skrzyniowych odczuwają zapewne płynące z tego korzyści. Również nasza firma odnotowała w tym roku wzrost sprzedaży mebli skrzyniowych w stosunku do roku poprzedniego. Boom na rynku nieruchomości sprawia, że producenci mają pełne ręce pracy. Z roku na rok przybywa nowych mieszkań. Jeśli wierzyć zapewnieniom nowej władzy będzie ich jeszcze więcej, dlatego można przypuszczać, że boom również na meble będzie trwać jeszcze długo.
Także firma Intermeble odnotowała znaczny wzrost sprzedaży na rynku krajowym. Jak sądzimy, nie jest to tylko wynikiem dobrej koniunktury rynkowej, ale również poprawy jakości naszych towarów, a także wprowadzenia na rynek nowych, atrakcyjnych wzorniczo kolekcji – podkreśla Izabela Nalewska-Koper.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ