Fot. Publikator

Fot. Publikator

  • Autor: PAP
  • 05 marz 2020 12:56

Rzeczpospolita: Szykujcie szczepionkę dla polskiej gospodarki

Zdaniem przedsiębiorców rząd powinien być gotowy na różne scenariusze rozwoju epidemii - informuje w czwartek "Rzeczpospolita". Należałoby uruchomić różne instrumenty wsparcia – mówi "Rz” prezes Business Centre Club Marek Goliszewski.

Gazeta zauważa, że współtowarzysze podróży mężczyzny, u którego jako pierwszego w kraju wykryto koronawirusa, pochodzą z 15 powiatów, co ilustruje, jak szybko epidemia może się rozszerzyć i wywołać reperkusje gospodarcze.

"Rz" ocenia, że trudno zatem wykluczyć scenariusz, w którym miasta czy regiony zostałyby odcięte od świata: władze zamykałyby tam szkoły, instytucje publiczne i - rzecz jasna - firmy.

W tym czarnym scenariuszu straty gospodarcze byłyby niebagatelne. Przedsiębiorstwo zawieszające przymusowo działalność na tygodnie - a może i dłużej - nic nie produkuje, nie świadczy usług, może mieć problemy z płynnością finansową czy wreszcie wypłatą wynagrodzenia dla pracowników. Problemy te mogą potem przenosić się na wszystkich partnerów takiej firmy. Taka sytuacja wymagałaby reakcji rządu - zgodnie uważa biznes.

Należałoby uruchomić różne instrumenty wsparcia - mówi "Rzeczpospolitej" Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. Mogłyby to być bezpośrednie rekompensaty strat, odroczenie płatności zobowiązań (np. składek ZUS) czy ulgi podatkowe. Takie działania podejmuje już wiele krajów - zaznacza Goliszewski. Biznes już ponosi straty z tytułu epidemii. Tak jest w branży turystycznej czy lotniczej - zauważa też Piotr Wołejko z Pracodawców RP. (PAP)

ktl/ aj/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ